Joe Biden bemutatta leendő kormánya tagjait
További Külföld cikkek
- Az EU újabb szigorú lépést tett Kínával szemben
- Hat év börtönbüntetésre ítélték a sátánista tinédzsert, aki öngyilkosságra buzdított egy fiatal lányt
- Mérsékelték a vörös tűzriasztást Los Angelesben, de a veszély még nem múlt el
- Volodimir Zelenszkij: Oroszországnak több fegyvere és embere van, és kegyetlenebbek, mint az európaiak
- A tömegbe hajtott egy autós Belgrádban
Bemutatta leendő kormánya kulcsfontosságú tagjait Joe Biden demokrata párti elnökjelölt a delaware-i Wilmingtonban – írja az MTI. Az elnök emellett azt is elmondta, hogy Amerika „készen áll a világ vezetésére” és globális vezetőszerepének fenntartására fog törekedni.
Joe Biden most azokat a kormánytag-jelölteket mutatta be, akiket egy hétfői közleményben már megnevezett.
Közéjük tartoznak Anthony Blinken (külügy) Alejandro Mayorkas (belbiztonság), John Sullivan (nemzetbiztonsági tanácsadó), Avril Haines (hírszerzés), Linda Thomas-Greenfield (amerika ENSZ-nagykövete), valamint John Kerry, akit az újonnan létrehozott klímavédelmi különmegbízott posztjára jelölt.
A politikusok keddi bemutatása előtti rövid beszédében Joe Biden azt hangsúlyozta, hogy
az Egyesült Államok „készen áll a világ vezetésére".
Az elnökjelölt hozzátette: leendő kormányzata külügyi és nemzetbiztonsági csapatának összetétele is „tükrözi azt a tényt, hogy Amerika visszatér, nem visszahúzódik, hanem kész vezetni a világot”.
Ugyanakkor hangsúlyozta azt is, hogy az Egyesült Államok nem vállal szerepet szükségtelen konfliktusokban, hozzátéve, hogy az új amerikai kormányzat
globális vezetőszerep vállalására készül a csendes-óceáni és az atlanti térségben egyaránt,
és ennek jegyében kiváltképp erősíteni kívánja az ázsiai és csendes-óceáni amerikai szövetségi kapcsolatokat.
Az Egyesült Államok várható elnöke külön beszélt továbbá a klímaváltozás elleni küzdelem fontosságáról is.
Biden arra is kitért, hogy a leendő kormánytagok véleménye szerint „megtestesítik az általam vallott azon alapvető értékeket, miszerint Amerika akkor erősebb, amikor együttműködik szövetségeseivel". A kormánytag-jelöltekről továbbá megerősítette az előző napi közleményében foglaltakat, miszerint mindnyájan „tapasztaltak és voltak vezetők, újszerűen és távlatosan gondolkodnak, és fáradhatatlanul hisznek Amerika ígéretében”.
Ezt követően a leendő kormánytagok pár szóban maguk is bemutatkoztak, és elemzők szerint mondataik egyben jelezték az amerikai politika várható változásait is.
Az 58 éves Anthony Blinken, az amerikai diplomácia várható irányítója a családjáról – köztük magyar felmenőiről is – beszélt, megemlítve azt is, hogy nagyapja Oroszországból érkezett bevándorlóként talált új hazára amerikai földön, édesapja pedig diplomataként szolgált. A politikus apja, a jelenleg 95 éves Donald Blinken egyébként Magyarországon volt nagykövet 1994 és 1997 között. Blinken beszédében azt is hangsúlyozta, hogy
A félig magyar Antony Blinken lehet Biden külügyminisztere
Apja az Egyesült Államok budapesti nagykövete volt a 90-es években, a CEU Nyílt Társadalom Archívumát (OSA) is a szüleiről nevezték el.
Amerikát a bevándorlás tette naggyá.
A leendő külügyminiszter nemzetközi együttműködést ígért „a világ problémáinak megoldására”. Mint fogalmazott: a világ gondjait egyedül nem lehet megoldani, az Egyesült Államoknak együtt kell működnie más országokkal.
A bevándorlás kapcsán hasonló véleménynek adott hangot Alejandro Mayorkas, a belbiztonsági tárca havannai születésű várományosa is.
Linda Thomas-Greenfield – akit Biden az Egyesült Államok ENSZ-nagykövetének jelölt –, kijelentette: az Egyesült Államok visszatér a multilateralizmus és a hagyományos diplomácia politikájához. Mint fogalmazott: „Amerika visszatérőben van, a multilateralizmus visszatérőben van, a diplomácia visszatérőben van”.
Az afroamerikai Thomas-Greenfield korábban, Barack Obama demokrata párti elnök kormányzata idején a külügyminisztériumban az afrikai ügyekért felelős államtitkár volt. Saját karrierjére utalva leszögezte: ez is azt bizonyítja, hogy Amerika a lehetőségek országa.
John Kerry korábbi külügyminiszter, a klímavédelmi különmegbízotti pozíció várományosa beszédében arra szólította fel a nemzetközi közösséget, hogy legyen ambiciózusabb a klímaváltozás elleni küzdelemben. Hozzátette: a 2015-ben aláírt párizsi klímavédelmi egyezmény önmagában nem elégséges a klímaváltozás elleni eredményes harchoz.