Több százezren tüntettek Franciaországban a sajtószabadságért és a rendőri erőszak ellen
További Külföld cikkek
- Véletlenül is kitörhet az atomháború Ukrajnában
- Lemondott az anglikán egyház legfőbb vallási vezetője egy gyermekbántalmazási ügy miatt
- A liberálisok is bekerülhetnek a kormánykoalícióba a választásokon győztes Osztrák Szabadságpárt helyett
- Környezetvédők tiltakoznak a vatikáni karácsonyfa-állítás ellen
- Az Egyesült Államok babérjaira törne Kína a haditechnológia terén
Hetven francia városban több mint százezer ember vonult az utcákra szombaton tüntetni a nemzetbiztonsági törvény módosítása ellen. A párizsi demonstráción rohamrendőrök könnygázzal és vízágyúval oszlatták a tüntetőket.
A tüntetéssorozat előzménye, hogy csütörtökön kiszivárgott egy videó, amelynek a tanúsága francia rendőrök
megvertek EGY FEKETE PRODUCERT.
Az esetet Emmanuel Macron francia elnök is „sokkolónak” nevezte a Twitteren. A Loopsider portálon közzétett videó, amelyet több mint kétmillióan töltöttek le, óriási visszhangot váltott ki a közéletben. Neves sportolók, mások mellett Antoine Griezmann és Kylian Mbappé válogatott labdarúgók, énekesek, művészek is felháborodásuknak adtak hangot.
DOCUMENT: la séquence intégrale des 13 minutes de l'agression policière contre un producteur de musique parisien. Attention: images difficiles de violences et d'insultes racistes. pic.twitter.com/37EbfgID2T
— Loopsider (@Loopsidernews) November 26, 2020
A párizsi parlamentben azonban egy ideje kidolgozás alatt áll a törvényjavaslat, amely biztonságpolitikai megfontolásokra hivatkozva korlátozná, hogy milyen tartalmak tehetőek közzé a francia rendőrségről. Újságíró szervezetek, baloldali pártok, szakszervezetek, jogvédő szervezetek együtt hívták országszerte utcára az embereket a törvényjavaslat ellen, a rendőrség tagjairól munkájuk elvégzése közben készült képek, felvételek közzétételét ugyanis a hatóságok akár 45 ezer eurós bírsággal és egy év szabadságvesztéssel is büntethetik.
Ma Bordeaux-tól Párizson és Rouenen át Lyonig több francia nagyváros utcáin tüntetők ezrei gyűltek össze, akik a rendőrségi erőszak ellen tiltakoztak, valamint a sajtószabadság tiszteletben tartását kérték számon a francia kormányon.
On ne voit pas la fin du cortège à #Bordeaux.#MarcheDesLibertes #StopLoiSecuriteGlobale #demonstration #France pic.twitter.com/vyUAIWAXtP
— AB7 Média (@Ab7Media) November 28, 2020
A tüntetők által készített transzparenseken többek közt
„Ki véd meg minket a rendőrségtől"; „Állítsák meg a rendőröket!" valamint a „Bunkósbotos demokrácia!" szlogenek olvashatóak.
A demonstrációk eleinte békésen zajlottak. Párizsban viszont a tüntetők késő délután
barikádokat emeltek, és utcakövekkel kezdték el dobálni a rendőröket.
A tüntetők egy újságosbódét, a jegybank Bastille téri bejáratát és egy éttermet is felgyújtottak a tüntetés útvonalán. Autókat is feldöntöttek, hogy azokból és más tárgyakból barikádokat építsenek, amelyek mögül megdobálták a rendőröket.
#France **
— Terrence Daniels (Captain * Planet) (@Terrence_STR) November 28, 2020
Paris burns the Bank of France *****
WE DO NOT NEGOTIATE OUR RIGHTS #MarcheDesLibertes .#Lyon #Rouen #Bordeaux #StopLoiSecuriteGlobale #StopViolencespolicieres #LibertesEnDanger #Anonymous pic.twitter.com/hRQVxOQ9gZ
A belügyminisztérium szerint legalább 23 rendőr megsérült, és a tüntetők között is voltak sérültek, s több kiégett autót is lehetett látni. A leghevesebb összecsapások akkor törtek a rendőrök és a rendbontók között, amikor a tüntetés végén, a Bastille téren a tüntetők már oszlani kezdtek és elindultak hazafelé.
Premiers heurts en marge de la #marchesdeslibertes. Plusieurs dizaines d'individus masqués, cagoulés, habillés de noir s'en prennent aux forces de l'ordre qui répliquent à coup de gaz lacrymogène. #28novembre #StopLoiSecuriteGlobale pic.twitter.com/UFiwhjJtcY
— Nadège Abderrazak (@Nadege_RTFrance) November 28, 2020
Azt a négy rendőrt, aki részt vett a producer bántalmazásában hivatali személy által elkövetett erőszakkal, hivatalos dokumentum meghamisításával és rasszizmussal gyanúsítják.
A rendőri jegyzőkönyvben az szerepelt, hogy szombaton a férfi ellenállt, amikor a munkahelye előtt az utcán igazoltatták, mert nem viselt szájmaszkot. A rendőrök azt állították, hogy a férfi behúzta őket a stúdióba, és ott megverte őket. A felvételen viszont az látszik, hogy a rendőrök betolják Michel Zeclert az ajtón, ő ellenáll, az arcát és a testét védi az ütésektől, de nem üt vissza. A rendőrök a bántalmazás közben többször is „mocskos négernek” nevezték a férfit. A bántalmazás öt perc után azért ért véget, mert a stúdió alagsorából emberek jöttek fel, s ennek hatására a rendőrök elhagyták az épületet, majd kívülről könnygázt dobtak be a helyiségbe, és felszólították Michel Zeclert, hogy menjen ki. A férfit, amint kilépett az utcára, előállították, majd hivatali személy elleni erőszak miatt őrizetbe vették.