További Külföld cikkek
- Miért hirdettek Dél-Koreában 75 év alatt tizenhatszor hadiállapotot?
- Európa 100 ezer katonát küldhet Ukrajnába, már zajlanak a tárgyalások
- Mit hozott 2024 több mint 60 választása az embereknek?
- Senki sincs biztonságban, az ukránok és az oroszok egyenként levadásszák a fontos figurákat
- Jogerősen is elítélték Nicolas Sarkozy korábbi francia elnököt
Alacsony az osztrákok hajlandósága arra, hogy beoltassák magukat a világjárványt okozó új koronavírus ellen – állapítja meg a Peter Hajek közvélemény-kutató intézet legújabb felmérése, miközben osztrák politikusok arról vitáznak, hogy kötelezővé tegyék-e az oltást.
A Hajek intézet negyedévente készített „Ausztria Trend” elnevezésű felmérésének eredménye szerint a megkérdezettek mindössze 17 százaléka válaszolta azt, hogy bizonyosan beoltatná magát, ezzel szemben 29 százalék biztosan nem. A bizonytalankodók 17 százaléka inkább a nem felé hajlik, míg 23 százalékuk a talán választ jelölte meg. A megkérdezettek 11 százaléka egyáltalán nem tudta vagy nem akarta eldönteni, mit szeretne – írja az MTI. Az adatokból arra a következtetésre jutottak, hogy jelen állás szerint
a lakosság mintegy 30 százaléka lenne mozgósítható az oltásra.
Holott Rudolf Anschober egészségügyi miniszter többször hangsúlyozta, hogy minimum 50 százalék átoltottság kellene ahhoz, hogy kialakuljon a vírussal szembeni védettség a társadalomban. Az oltás esetleges kötelezővé tételéről politikai vita is zajlik az országban, Hermann Schützenhöfer stájerországi tartományfőnök például a kötelező oltás mellett van. A többség azonban csakis önkéntes alapon tudja elképzelni a lakosság beoltását. Peter Hacker, Bécs egészségügyi tanácsosa kijelentette:
Tudatos munkával növelhetjük az oltási hajlandóságot.
A lakosság túlnyomó többsége, 83 százaléka a kötelező oltás ellen foglalt állást a Hajek közvélemény-kutató adatai szerint. Az osztrák egészségügyi minisztérium a hétvégén közzétette a kormány hivatalos oltási stratégiáját. E szerint a januári kampánykezdés első 250 ezer dózis oltóanyagával, amelyet a Biontech/Pfizer német–amerikai gyógyszergyártó páros készítményéből kötöttek le, az ápolási és idősotthonok lakóit, továbbá az egészségügyi intézmények legnagyobb kockázatnak kitett dolgozóit oltanák be. A Moderna reményei szerint január második felében Ausztriába érkező 200 ezres oltóanyag-szállítmányából
a kórházak teljes személyzete és a lakosság magas veszélyeztetettségű része lenne beoltható, mások mellett a többes krónikus betegséggel küzdők.
A harmadik, kétmillió dózisból álló szállítmányt február és április között várják az AstraZeneca brit gyógyszergyártótól, ebből a 65 év felettieket és a „kritikus infrastruktúrában” dolgozókat kívánják beoltani. Utána, a nyár folyamán következne a lakosság teljes körű beoltása – foglalta össze a terveket a Der Standard osztrák napilap.
Ausztriában az elmúlt 24 órában 2588 újabb embernél igazolták a vírusfertőzést, a járvány kezdete óta 322 588 esetet regisztráltak. A koronavírus-betegséggel kórházban ápoltak száma 3479, az intenzív kezelésre szorulók 594-en vannak. A fertőzés okozta betegség szövődményeibe az elmúlt napon 57-en haltak bele, a járvány halálos áldozatainak száma ezzel meghaladja már a 4500-at.