Megint kormányzati leállással fenyeget a költségvetési vita Amerikában
Az amerikai kongresszus pénteken kénytelen volt egy külön törvényben két nappal meghosszabbítani a kormányzati intézmények finanszírozását, alig néhány órával a kormányzat leállásával fenyegető éjféli határidő előtt – írta az MTI. A pártok ugyanis képtelenek voltak eddig megegyezni a koronavírus-válság ellensúlyozására hivatott gazdaságösztönző csomag részleteiről.
A mintegy 900 milliárd dolláros gazdaságösztönző csomagot eredetileg a kormány éves finanszírozásáról szóló törvénnyel együtt szerették volna elfogadni, abban reménykedve, hogy így a kongresszus is rá lesz kényszerítve a kompromisszum mielőbbi megtalálására.
Mivel azonban a péntek éjféli határidőre nem sikerül megállapodniuk a pártoknak a program feltételeiről, ezért adtak maguknak két nap haladékot a megegyezésre.
A gazdaságösztönző csomag ügyében az egyik fő nézeteltérést az okozza, hogy
a republikánusok törvényben korlátoznák a szövetségi tartalékbank rendszer (Federal Reserve) hitelezési képességét,
mivel a republikánusok szerint meg kell akadályozni a túlzott kormányzati költekezést.
Brian Deese, akit Joe Biden megválasztott elnök a Nemzetgazdasági Tanács élére jelölt, ugyanakkor ellenezte, hogy a csomag olyan "szükségtelen előírásokat tartalmazzon, amelyek korlátoznák a pénzügyminisztérium és a Federal Reserve lehetőségeit a gazdasági válság elleni küzdelemben".
A demokrata és a republikánus törvényhozók egymásnak feszülése ez ügyben hónapok óta tart, miután a demokraták egy magasabb összegű ösztönző csomag elfogadását szorgalmazzák, amely lehetőséget biztosítana a tagállamok és helyi önkormányzatok segélyezésére, míg a republikánusok egy olyan lefaragott csomag elfogadását erőltetik, amely a járvány miatt keletkezett adósságok ügyében biztosítana felelősségvédelmet a vállalkozások számára.
Az ösztönző csomag várhatóan megemelné a munkanélküli ellátásokat, és esetleg közvetlen kifizetéseket is fedezhetne az amerikaiaknak. A hónap elején egy kétpárti törvényhozói csoport nyújtotta be azt 900 milliárd dolláros törvényt, amelynek alapján a jelenlegi tárgyalások zajlanak.