Magyarország sem hagy leszállni brit repülőgépeket, egyre több ország zárja karanténba az Egyesült Királyságot
További Külföld cikkek
- Kína bejelentette: fel fognak lépni a Tajvannak nyújtott legújabb amerikai támogatással szemben
- Meghalt a brit szexguru, aki milliókat világosított fel a nemi együttlétről
- Vörös listára helyezhetik az Interpolnál a Magyarországra menekült lengyel miniszterhelyettest
- Új külügyminisztert nevezett ki a szíriai vezetés
- Az Egyesült Államok felajánlotta segítségét a németországi terrortámadás kivizsgálásához
December 22-én 0 órától Magyarország megtiltja az Egyesült Királyságból érkező személyforgalmi repülőjáratok leszállását, beleértve az üzleti célú magánrepülőgépekét is. Az áruforgalom zavartalanul működik – jelentette be hétfőn Kiss Róbert rendőr alezredes, az operatív törzs műveleti központjának helyettes vezetője az Orbán-kormány döntéseit.
Folyamatosan nő azoknak az európai országoknak a listája, amelyek felfüggesztik az Egyesült Királyságból érkező repülőgépjáratok fogadását a koronavírus szigetországban terjedő új törzsének a megfékezése miatt.
Vasárnap
- Hollandia,
- Belgium,
- Olaszország,
- Bulgária,
- Románia,
- Írország,
- Franciaország,
- Ausztria
- és Németország
tett bejelentést erről, hétfőn pedig Magyarországon kívül eddig
- Lengyelország
- Norvégia,
- Litvánia,
- Lettország
- és Észtország
jelezte, hogy felfüggeszti a brit repülőgépjáratok fogadását – derül ki a Sky News élő közvetítéséből.
Norvégiában most 48 órán át nem landolhatnak Egyesült Királyságból érkező repülőgépek.
Dánia szintén 48 órás felfüggesztésről döntött.
Lengyelország hétfő éjféltől függeszti fel az Egyesült Királyságból érkező utasszállítók fogadását. A szigetországban 700 ezer lengyel él, a felfüggesztés időtartamáról a miniszterelnöki hivatal vezetője, Michal Dworczyk szerint később döntenek.
Litvánia, Lettország és Észtország koordináltan döntött a felfüggesztésről. Mind a három országban hétfő hajnali négykor lépett életbe a korlátozás, amely december 31-ig tart. Járatokat indítanak egyesült királyságbeli célpontok felé.
Hollandia legalább december 31-ig nem fogad repülőket brit területekről.
Belgium egyelőre vasárnap éjféltől 24 órára vezeti be a tilalmat, ugyanakkor leállította a vasúti forgalmat is brit viszonylatban.
Ausztria szintén bejelentette, hogy nem engedi brit repülők leszállását légikikötőiben, ám a tilalom kezdetének időpontja még nem ismert.
Németország repterei vasárnap éjféltől nem fogadhatnak járatokat az Egyesült Királyságból. A rendelkezés egyelőre december 31-ig érvényes.
Franciaország csak 48 órás beutazási tilalmat vezetett be – amely vasárnap éjféltől érvényes –, ám mindenkire vonatkozik, aki az Egyesült Királyságból érkezne, akár repülővel, akár komppal vagy vasúton.
Írország szintén korlátozza a légi, a tengeri és a szárazföldi érkezést az Egyesült Királyságból, és szintén egyelőre csak két napra. Kedden döntenek, hogy meghosszabbítják-e.
Románia hétfőn 19 órától nem fogad két héten keresztül az Egyesült Királyságból repülőgépeket, vasárnap éjféltől pedig az Egyesült Királyság felkerül a járvány szempontjából kockázatos országok listájára is, az innen érkezőknek ezért két hétre karanténba kell vonulniuk.
Bulgária nem indít járatokat az Egyesült Királyságba, és nem is fogad onnan érkező gépeket.
Eközben
Portugália úgy döntött, hogy csak portugál állampolgárokat, illetve országbeli lakcímmel rendelkező személyeket enged be negatív koronavírusteszt fejében.
Csehország sem állította le a légi forgalmat az Egyesült Királyságból, viszont szigorított az onnan érkezőkre vonatkozó karantén szabályain.
Spanyolország 72 órásnál nem régebbi negatív koronavírustesztet vár az Egyesült Királyságból érkezőktől.
Ami az európán kívüli országokat illeti,
Kanada, Kuvait és Salvador nem fogad repülőket az Egyesült Királyságból.
Izrael szintén megtiltotta az Egyesült Királyságból, Dániából és Dél-Afrikából érkezőknek, hogy belépjenek az országba,
és hasonlóan döntött Törökország is, amely a brit járatokon kívül a Dániából és a Hollandiából érkező gépeket sem fogadja.
Akár hetven százalék
A felfüggesztésről vagy a korlátozásokról a koronavírus új törzsének a megjelenése miatt döntöttek az országok. Boris Johnson brit miniszterelnök szombaton jelentette be, hogy a Londonban és Anglia délkeleti részén terjedő vírus akár 70 százalékkal fertőzőbb lehet, mint az eddigiek. Ennek jegyében a miniszterelnök vasárnaptól új, úgynevezett négyes szintű korlátozásokat léptetett életbe.
- Mindenkinek otthon kell maradnia, aki nem dolgozni, vásárolni megy vagy nincs valamilyen halaszthatatlan teendője.
- Aki megteheti, annak otthonról kell dolgoznia, munkahelyre csak korlátozott számban és indokkal lehet bemenni.
- Az edzőtermek, fodrászatok, illetve azok a boltok, amelyek nem „létszükségletű” árukat értékesítenek, bezárnak.
- Az embereknek tilos elhagyniuk a négyes szintű korlátozás által érintett területet, aki pedig nem ott lakik, az nem mehet be oda.
- Más háztartásban élő emberek közül legfeljebb egy személlyel lehet találkozni, és csak nyílt helyszínen.
- Mindenkinek a saját otthonában kell aludnia.
- Istentiszteletekre továbbra is járhatnak az emberek.
Szakemberek szerint egyetlen vizsgálati adat sem utal olyan változásokra, amelyek az új koronavírus-mutációt a korábbi változatoknál súlyosabb megbetegedések előidézésére tennék alkalmassá, és semmi nem utal arra sem, hogy az eddig kifejlesztett védőoltások kevésbé lennének hatékonyak az új törzzsel szemben.
(Borítókép: Toby Melville / Reuters)