Szlovákiában most már ismétlődően hosszabbítható a veszélyhelyzet
További Külföld cikkek
- A rendőrségtől kért segítséget egy kisfiú, miután kifogott rajta a házifeladat matekból
- Marcel Ciolacu nyerhetett, Elena Lasconi lehet a második a román elnökválasztás első fordulójában
- Egy gyilkossági kísérlet miatt több száz rendőr volt készültségben Londonban
- Ukrán katonák fegyverrel is tiltakoznának a békeszerződés ellen
- Több mint húsz órán át próbálták menteni a kajakozót, végül amputálták a lábát
A szlovák kormány – legfeljebb 40 nappal – ismételten meghosszabbíthatja a kihirdetett veszélyhelyzetet. A döntést azonban a parlamentnek kell jóváhagynia.
Ez az állambiztonságról szóló alkotmánytörvény módosításából derül ki, amelyet ma fogadott el a pozsonyi parlament. A módosításról rövidített eljárásban tárgyaltak. A jelenlévő 94 képviselőből 91 támogatta a változtatást – írta az Újszo.com.
Az MTI szerint a jogszabály – amely a háború, háborús helyzet, rendkívüli állapot és veszélyhelyzet idejére vonatkozó állambiztonsági törvény címet viseli – több mindenben kibővíti a kormány jogköreit, elsősorban lehetővé teszi, hogy a kormány akár többször is meghosszabbítsa a veszélyhelyzetet, amely a korábbi jogállapot szerint legfeljebb 90 napra volt elrendelhető. A jogszabály azzal is számol, hogy az állam veszélyhelyzet idején az eddiginél nagyobb mértékben korlátozhatja az alapvető emberi jogokat, köztük a mozgásszabadságot és a magánélethez való jogot is.
Holnaptól szükségállapot Szlovákiában
Egyelőre 45 napra hirdetik ki a rendkívüli helyzetet.
A szlovák kormány a gyakorlatból szerzett ismeretekkel indokolta a módosítást. Azt állítják, hogy az új típusú koronavírus okozta helyzetet nem lehet objektív módon megoldani a veszélyhelyzet idején, amely az eddigi törvény szerint legfeljebb 90 napig lehetett érvényben.
Bírálói leginkább azt kifogásolták, hogy annak alapján a kormány a végtelenségig meghosszabbíthatja a veszélyhelyzetet, illetve azt, hogy a kormány bármilyen mértékben és formában kibővítheti a lakosságra vonatkozó mozgáskorlátozásokat, és kényszertartózkodást írhat elő. Az alkotmánytörvény – amelynek elfogadásához háromötödös többségre volt szükség a 150 fős pozsonyi parlamentben – 91 igen, illetve 1 nem voksot kapott, az összes ellenzéki, illetve párton kívüli képviselő tartózkodott a szavazástól.
Az alkotmánytörvényt korábban kétszer sem sikerült elfogadtatni, mivel az egyébként alkotmányozó többséggel rendelkező centrista-liberális szlovák kormánykoalíciónak – részben a karanténintézkedések miatt – ehhez nem volt jelen elég képviselője a parlamenti ülésen. A helyzetre a Közegészségügyi Hivatal (ÚVZ) hétfőn hatályba lépett rendelete szolgáltatott megoldást, az ugyanis lehetővé tette a koronavírusteszten pozitívnak bizonyult kormánytagok és parlamenti képviselők munkába járását, akárcsak az államfőét, ha ő is elkapná a fertőzést.
A rendelettel összefüggésben a legnagyobb szlovák ellenzéki párt vezetője, Robert Fico „színtiszta fasizmusnak” nevezte a Matovic-kormány tevékenységét.
Ha az alkotmánytörvényt a kormánykoalíció nem tudta volna jóváhagyni a törvényhozásban, akkor december 29-én lejárt volna az októberben bevezetett veszélyhelyzet, és így több korlátozó intézkedés – köztük a december 19-től bevezetett kijárási tilalom is – hatályát vesztette volna.