Brüsszel szerint megkínozták a karanténról posztoló bloggert

2020.12.30. 08:12
A járványügyi korlátozásokról posztoló Csang Csan 4 év börtönbüntetést kapott, most az Egyesült Államok és az EU is a szabadon engedését követeli.

Az Egyesült Államok és az Európai Unió is tiltakozik a koronavírus terjedését feltáró vuhani blogger elítélése miatt

írta meg a South China Morning Post.

A hongkongi napilap hírportálja idézi Mike Pompeo amerikai külügyminisztert  is, aki nyilatkozatában leszögezte: az Egyesült Államok mélységesen elítéli a Csang Csan (Zhang Zhan) ellen hozott bírósági döntést, egyben felszólítja a Kínai Népköztársaságot, hogy azonnal engedje szabadon az újságírót. 

A sebtében lebonyolított tárgylására külföldi megfigyelőket be sem engedtek, ami megmutatja, hogy a KKP (Kínai Kommunista Párt) mennyire fél az igazságot elmondó állampolgáraitól

– fogalmazott Pompeo.

A 37 éves jogász, Csang Csan ellen hivatalosan novemberben indult eljárás, hétfőn négy év börtönbüntetést szabott rá ki a kínai bíróság. Már májusban letartóztatták a hatóságok, miután Csang a koronavírus megjelenését követően a járvány első gócpontjaként számon tartott közép-kínai Vuhanba utazott. A drákói korlátozások mellett újságírók előállítását is dokumentálta, majd a felvételeket hazai és nemzetközi közösségi oldalakon osztotta meg. A kínai hatóságok ezért azzal érvelnek, hogy megszegte a járvány megfékezése, a pánik elkerülése érdekében hozott rendkívüli jogszabályokat.

A Kínai Kommunista Párt angol nyelvű hírportálja, a The Global Times véleménycikkében arra is felhívja a figyelmet: Kína sok ország számára modellként szolgált a járvány elleni fellépést illetően, a nyugati világ ezért igazságtalanul használja fel a Csang-ügyet Peking befeketítésére. 

Arról már a BBC számolt be, hogy a Csang ügyvédje szerint a blogger nagyon rossz fizikai és mentális állapotban van, részben a fogva tartás során kezdett éhségsztrájk miatt. Az Európai Unió külügyi szolgálatának szóvivője, Peter Stano Pekinget elítélő nyilatkozatában arról beszélt, hogy Csangot vélhetően megkínozták a fogságban a kínai hatóságok. 

„Alapvető, hogy megfelelő orvosi ellátásban részesüljön” – fogalmazott az unió külügyi szóvivője.

Brüsszel egyben azért is tiltakozott, mert egy kínai bíróság szerdán börtönbüntetést szabott ki hongkongi szökevényekre, akiket augusztusban fogtak el a kínai hatóságok, miközben motorcsónakkal megpróbáltak Tajvanra menekülni.