Újra napirendre kerülhet az unióban a menekültkvóta
A januárban kezdődött féléves portugál uniós elnökség olyan megoldást keres a migrációs válság kezelésében, ami „kötelező szolidaritást” intézményesít a tagországok között – adta hírül az Infostart.
Azt is írják, hogy a portugál belügyminisztérium keddi nyilatkozata szerint Lisszabon egyeztetéseket kezdett a közös európai uniós menekültpolitikai rendszer elfogadásában fontos szerepet játszó országokkal,
így a napokban a magyar kormánnyal is kapcsolatba lép ez ügyben.
A téma korábban is parázs vitákat okozott a tagállamok között, hiszen amikor szóba került, hogy menekülteket kellene átvenni a migrációs nyomásnak kitett frontországoktól, néhány tagállam, így például a V4-ek abszolút elutasították a felvetést, ezért tehát valószínűleg nem lesz egyszerű megtalálni a közös nevezőt.
Megjegyzik, hogy az Európai Bizottság szeptember 23-án egy új, átdolgozott migrációs politikai javaslatot tett közzé, amelyben elvetette a korábbi rendszert, azonban olyan szolidaritási eljárást ajánlott elfogadásra, amely teljesen kizárja, hogy a tagországok ne vegyenek részt a szolidaritásban, de több elem közül kínál részvételi lehetőséget a tagországoknak. Ezek az alábbiak:
- a nemzetközi védelemre jogosult önkéntes átvétele,
- szerepvállalás az elutasított személyek visszaküldésében,
- részvétel az erre rászoruló tagországokban a migrációs politikai kapacitások építésében, operatív és technikai eszközök kialakításában vagy akár pénzügyi forrásokkal menekültek nagy tömegét kibocsátó harmadik országok támogatásában is.
Orbán Viktor még szeptemberben erre azt mondta, attól, hogy az áthelyezést és a kvótát más néven nevezik, az még áthelyezés és kvóta marad, ezt pedig Magyarország ellenzi.