A pestis idején jól bevált járványügyi szabályokat követjük ma is
![GettyImages-517398692](https://kep.index.hu/1/0/3614/36142/361426/36142649_87922870862f81d552894dc4bccba14f_wm.jpg)
További Külföld cikkek
-
Szűk többséggel, de támogatta a szenátus az oltásellenes Robert F. Kennedy Jr.-t
- Dachauba is ellátogatott az amerikai alelnök a Volodimir Zelenszkijjel való találkozója előtt
- Orbán Viktor szerint Brüsszel addig támogatja a gyilkolást, amíg csak tudja
- Újabb részletek derültek ki a rémhalról, amit először észleltek felszín közelében
- Európai védelmi miniszterek: Donald Trump Vlagyimir Putyin céljait erősítheti
A koronavírus-járvány tavaszi hulláma idején sokan kissé kétkedve fogadták a lakosságnak előírt fokozott higiénés szabályok betartásának hatékonyságát. Aztán láss csodát, ott, ahol a teljes lezárás alkalmazása mellett szigorúan betartották a távolságtartást, elmaradtak a kézfogások, ölelések, állandósult a maszkhasználat, megugrott a napi kézmosások száma, és fertőtlenítőkendővel törölték át a hazavitt élelmiszereket, nos, ott heteken belül látványosan csökkent a fertőzöttek száma. Persze most sem találtuk fel a spanyolviaszt!
Svéd történészek egy tanulmánya mutatja be azt a sikeres védekezést, amelyet egy korát messze megelőző, orvosi végzettséggel rendelkező férfi vezetett be Szardínia szigetén. A történet 1582 novemberében kezdődik, amikor a már egy éve a pestisjárványt nyögő Marseilles-ből megérkezik egy beteg tengerész az olasz sziget északnyugati csücskében fekvő, álmos, poros kikötővárosba, Algheróba. Kijátszva a járványőrséget bejut a városba, ahol két nap múlva meghal. És ez megpecsételte a városka sorsát, a kitört járvány a helybeliek több mint felét elvitte. De lehetett volna ez sokkal, de sokkal rosszabb is!
Színre lép a korát meghazudtoló, középkori járványügyi szakember
A pestis időről időre visszatérő járvány volt a középkorban. A legkeményebb, fekete halálnak is nevezett időszak a XIV. század közepén volt, amikor mintegy 50 millió ember halt meg pestisben Európában és Ázsiában. Az akkori elterjedt hiedelem az volt, hogy a rossz levegő vagy a rossz kipárolgások terjesztik a nyavalyát, és ez ellen olyan meghökkentő megelőzési módokat ajánlottak, mint a saját vizelettel történő rendszeres mosakodás. A kor szuper Domestosa, vagyis egyedüli fertőtlenítője pedig az ecet volt.
Akkoriban Alghero városa nem volt felkészülve igazán a járványra. Néhány felcser, gyenge egészségügyi háttér és még inkább múltbéli praktikákra támaszkodó orvosi kultúra jellemezte. Ekkor került képbe egy ötvenes éveiben járó helybéli orvos – Quinto Tiberio Angelerio.
Itt az oltás, mit tegyek?
Összegyűjtöttük a védőoltással összefüggő legfontosabb kérdéseket és válaszokat.
A helyi arisztokrácia szülötte volt, és mivel abban az időben Szardínián nem volt még medikusképzés, ezért orvosi tanulmányait külföldön folytatta. Nem sokkal korábban érkezett Szicíliából, ahol 1575-ben már túlélt egy helyi pestisjárványt. Miután jelentették neki az első két fertőzöttet, azonnal karanténba akarta őket helyeztetni, de a városi vezetők elutasították kérését.
![GettyImages-515359722](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/3614/36142/361428/36142889_7c7aae356fb0de609d4e45874d8d04d6_wm.jpg)
Angelerio kétségbeesésében az alkirályhoz fordult, és szicíliai példákon elmagyarázta neki, hogy rövid időn belül mire számíthat a város, ha nem követik utasításait. Meglepően felvilágosult lehetett az alkirály, aki azonnal az orvos mellé állt. Először is teljes lezárást rendelt el, a városba se be, se ki nem lehetett menni, és az élelmiszerek is csak nehezen jutottak be. Háromszoros egészségügyi kordont vontak a város köré. Ezek az intézkedések azonban feldühítették a helybelieket, akik először meg akarták lincselni Angeleriót. Aztán ahogy nőtt a halottak száma, úgy nőtt azoknak a száma is, akik tényleg hatékony intézkedéseket követeltek. A város az orvos mellé állt, aminek eredményeként 8 hónap múlva véget ért a járvány, és az azt követő 60 évben egyetlenegy pestises beteg sem volt.
De hogyan állították meg a mostaninál sokkal súlyosabb járványt a középkorban Szardínia szigetén?
Angelerio elsőként azt javasolta, hogy a polgárok zárkózzanak be házaikba, ne menjenek az utcára, és ne látogassák rokonaikat, ismerőseiket. Betiltották a rendezvényeket, mulatságokat, és háztartásonként csak egy ember mehetett el naponta élelmiszert beszerezni. A karantén már előzőleg is ismert volt a középkori Itáliában, hiszen akinek a családtagja a betegség tüneteit mutatta, és ispotályba, a korabeli kórházba került, annak a családtagjai 40 napig nem hagyhatták el a házukat. Innen származik a legtöbb nyelvben használt karantén szó is, hiszen a quaranta giorni olaszul 40 napot jelent.
A középkori orvos, akinek nevéhez fűződik a távolságtartás
Angelerio előrelátását bizonyította, hogy bevezette a kétméteres szabályt. Elrendelte, hogy mindazok, akik az utcára lépnek, ezt csak akkor tehetik meg, ha van náluk egy 2 méter hosszú bot, és nem engedik meg, hogy mások a bot végénél közelebb jöjjenek hozzájuk.
Nem kap oltást, aki nem regisztrál
Elég egyértelműen leírták.
Ismeretes, hogy a koronavírus tavaszi első hulláma idején mindenhol azt javasolták, hogy az emberek tartsanak 2 méter távolságot egymás között. Később az Egyesült Királyságban, Franciaországban, Szingapúrban, Németországban és Dél-Koreában 1-1,5 méterre csökkentették ezt a távolságot. Egy 2020-as kutatás azonban kimutatta, hogy azoknál, akik csak egyméteres távolságot tartanak, 2–10-szeres az esélye a fertőzésnek azokhoz képest, akik ragaszkodnak a 2 méterhez. Erre a zseniális korabeli meglátásra máshol nem nagyon ismer példát a történettudomány.
Angelerio elrendelte azt is, hogy azokban az üzletekben, ahol gyümölcsöt, zöldséget vagy egyéb élelmiszert árusítottak, kötelesek a kiszolgálópult elé farácsokat felszerelni, hogy ez is segítse a távolságtartást. Nem javasolták a misére látogatók között sem a kézfogást.
![1-pestis-361028](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/3614/36142/361428/36142893_991eed5eca70758fba442cda63262ab2_wm.jpg)
Az 1500-as évekre a középkori orvoslás eljutott odáig, hogy egyetértsen abban, a kórt rossz levegő vagy rossz kipárolgások terjesztik, tehát az emberek akkor is megbetegedhetnek, ha olyan tárgyakat fognak meg, amelyeken rajta van a fertőzés.
Angelerio rájött arra is, hogy a fertőzést a szoros emberi kapcsolatok és a kontaktusok is továbbvihetik. Ezért kiadott útmutatásai között szerepel, hogy a házakban rendszeresen kell fertőtleníteni, a falakat meszelni, lemosni, szellőztetni, a nem létfontosságú, fából készült berendezési tárgyakat pedig el kell égetni. A hajón külföldről érkezett árukat is fertőtleníteni kezdték, és nem volt ez másként a levelekkel sem. A hajó szállította postai küldeményeket általában tűz fölött, a füstben megforgatva igyekeztek fertőtleníteni.
Korabeli járványkórházak
Olaszországban a korábbi évszázadok pestisjárványai miatt már volt némi gyakorlat a járványkórházak működtetésében. Elsőként Velencében állítottak fel 1423-ban lazarettót. Azután minden nagyobb városban létrehoztak ilyeneket, mert segítségükkel egyszerűbbé vált a betegek kezelése, a fertőzés gócpontjának egyben tartása. Nem volt ez másként Algheróban sem. Angelerio leírása alapján kiderült, hogy a városban meglepően jól szervezett intézmény működött, félig kórházként, félig börtönként üzemelve. A pestisőrség feladata volt, hogy felügyelje, ki kerül be, és ki kerül ki. Ugyanígy listázták a behozott tárgyakat, majd a kivitteket is. A kor színvonalához képest az ellátás jó volt, és a város szegényeinek nem kellett fizetniük, ha bekerültek egy ilyen helyre.
Nos, mindezek eredményeként, ahogyan már írtam, 8 hónap alatt leszámoltak a pestissel a városkában. Néhány évvel később pedig Angelerio doktor megjelentetett egy brosúrát
Ectypa Pestilentis Status Algheriae Sardiniae
címmel, amely 57 szabályban rögzítette, hogy miként lehet sikeresen felvenni a küzdelmet egy járvánnyal szemben. A lezárás után 60 évig nem találkoztak pestises beteggel Szardínián. Amikor pedig 1652-ben megérkezett az újabb járvány, akkor elővették Angelerio szabálykönyvét, és ugyanúgy sikerrel alkalmazták a lezárást, a karantént, az áruk és épületek fertőtlenítését, az egészségügyi kordont, mint a megelőző évszázadban.
(Borítókép: A bubópestis ábrázolása a Toggenburg-bibliában. Fotó: Getty Images Hungary)
Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Külföld
Szűk többséggel, de támogatta a szenátus az oltásellenes Robert F. Kennedy Jr.-t
52-48 arányban lett egészségügyi miniszter.
13 perce
- Külföld
Donald Trump csapata már régen tudta, hogy csak blöff az elnök gázai tervezete
Az övezet birtoklásáról és újjáépítéséről szóló elképzelését tárgyalási trükknek állították be.
február 6., 13:36
- Külföld
Iránban bemutattak egy drónok és helikopterek indítására is alkalmas hadihajót
Az iráni Forradalmi Gárda egy kereskedelmi hajót alakított át.
február 6., 11:50
- Címlapon
Itt van Orbán Viktor 4,7 milliós bástyája
Szakértők szerint kezd visszatérni a hit a gazdaságban.
2 órája
- Külföld
Megnevezték a tíz embert meggyilkoló svéd lövöldözőt
Rickard Andersson mentális problémákkal küzdött.
február 6., 13:42
- Külföld
Trump aláírta a rendeletet, amely kitiltja a transznemű nőket a női sportágakból
Az amerikai elnök az olimpiára érkező transznemű nők vízumkérelmét is megtagadja.
február 6., 15:23
- Külföld
Ismét lövöldözés volt a brüsszeli metróállomásnál, egy ember megsebesült
A nyomozók vizsgálják az esetet.
február 6., 12:09
- Külföld
Hollandia betiltja a DeepSeek használatát a köztisztviselők számára
Kémkedési aggályok merültek fel.
február 6., 12:04
- Külföld
Andrej Babis volt cseh miniszterelnököt látogatta meg titokzatos prágai útján Szijjártó Péter
A külügyminiszter szerint a cseh ellenzék nem támadná Magyarországot a szuverenitás védelme miatt.
február 6., 16:32
- Külföld
Gazdasági válságba sodorhatják Szerbiát az újvidéki tüntetések
A demonstrálók további iratokat követelnek, amelyekből kiderülhet a baleset valódi felelőse.
február 6., 06:03
- Külföld
Ingyensörrel motiválja az egyik német város a lakóit, hogy menjenek el szavazni
Még bratwurst is jár a voks mellé.
február 6., 17:03
- Külföld
Februártól a Török Áramlaton keresztül kapja Szlovákia az orosz gázt
A kormány szerint Magyarország számára is létfontosságú a vezeték.
február 6., 16:57
- Külföld
Svédországban búcsút vettek az eddigi legsúlyosabb öldöklés áldozataitól
A tömeggyilkosság indítékát még mindig keresi a rendőrség.
február 6., 06:06
- Külföld
Összeütközött két utasszállító Seattle repülőterén
A hatóságok vizsgálják az esetet.
február 6., 06:41
- Külföld
Ezekben az országokban szeretnék a legtöbben, hogy a vallás beleszóljon a politikába
Inkább a szegényebb országokra jellemző a vallásos nacionalizmus.
február 6., 08:36
- Külföld
Az új amerikai kormányzat hivatalos fórumon idézte Szijjártó Pétert
Szaúd-Arábia továbbra is kiáll az önálló palesztin állam mellett.
február 6., 09:15
- Címlapon
Még kinevezése előtt megbukott Orbán Viktor szövetségese
Nagyon sok a bizonytalanság, akár előrehozott választások is jöhetnek Ausztriában.
4 órája
- Címlapon
Pénzpatakba léptek a magyarok, akik ide tették a forintjukat
Ha azt gondolta, hogy az állampapír volt a legjobb befektetés, gondolja újra.
4 órája
- Külföld
Orbán Viktor: A világ hálával tartozik Donald Trumpnak, amiért leleplezte ezt a sötét összeesküvést
A miniszterelnök az X-en üzent.
február 6., 09:54
- Címlapon
A Mohu közzétette, mikor és hol kezdődik az idei lomtalanítási szezon Budapesten
Első körben három kerületben vált ismertté a dátum.
1 órája
- Mindeközben
Alekosz ingyen kap több mint 1 milliós fogsort: „Nemzetközi sztár vagyok, a fogazatom minőségének is nemzetközinek kell lennie”
4 órája
- Külföld
Washington bejelentette: nem fizet többet a Panama-csatornán való áthaladásért
Panamára jelentős politikai nyomás nehezedik.
február 6., 08:45
- Külföld
Irán elutasítja a gázaiak kitelepítésére irányuló amerikai tervet
Donald Trump átvenné az övezet irányítását.
február 6., 10:06
- Külföld
Megérkezett az első bevándorlócsoport Donald Trump fogolytáborába
Az amerikai elnök tovább bővítené a férőhelyek számát a telepen.
február 6., 09:28
- Külföld
Szijjártó Péter kritizálta az ENSZ-t, szerinte a tagállamok fejére nő a szervezet
A külgazdasági és külügyminiszter a „liberális mainstreamet” okolja.
február 6., 07:34
- Címlapon
Milliomosok klubja a BME-n – a magyar átlagbér kétszeresét keresik ezek a pályakezdők
Itt a teljes lista.
3 órája
- Mindeközben
Óriásit bakizott a TikTokon Dárdai Blanka, véletlenül kiposztolt valamit, amit nagyon nem akart
6 órája
- Címlapon
Hónapok óta zaklatta támadója a XVIII. kerületben megkéselt nő, mégsem kapott segítséget
Feljelentést is tett a rendőrségen, ám az ügyével nem foglalkoztak érdemben.
9 perce
- Külföld
Összesen 85 iskola kapott bombafenyegetést Horvátországban
A belügyminiszter szerint a fenyegetések tartalma a magyarországihoz volt hasonló.
február 6., 19:26
- Külföld
Lekapcsolt internet miatt késelte meg édesanyja párját egy férfi
A nőt is megsebesítette.
február 6., 10:37