Lesznek Navalnij-párti tüntetések, csak kicsit másképpen
További Külföld cikkek
- Új ország érkezik az Európai Unióba, kopogtattak Szijjártó Péternél
- Kifakadt Deutsch Tamás, szerinte a magyarok így nem kívánnak élni
- Borhamisítókat fogtak el Olaszországban
- Videó: két hónapig hánykolódott a Csendes-óceánon egy férfi, így tudták megmenteni
- Rodrigo Ballester: Az európai migrációs paktum nem lesz más, mint egy előre látható kudarc
Új tüntetéseket jelentett be vasárnapra Leonyid Volkov, Alekszej Navalnij támogatóinak regionális vezetője. Tanulva abból, hogy az orosz karhatalom nagy erőkkel vonult fel a január 23-i és 31-i országos tömegtüntetések résztvevői ellen, ami erőszakos hatósági fellépéssel és mintegy 10 ezer ember őrizetbe vételével járt, Volkov azt találta ki:
a tiltakozásokat ezentúl az utca helyett az emberek otthonaikban, valamint lakóépületeik udvarain folytassák a demonstrációkat.
A Litvániában tartózkodó regionális vezető szerint Vlagyimir Putyin legfőbb fegyvere a félelem, amelyen viszont a demonstrálóknak felül kell emelkedniük, és meg kell találniuk a szervezkedésnek egy olyan módszerét, amit a rohamrendőrség nem tud megakadályozni, és mindenki részt tud venni rajta.
Ez a tüntetési módszer kísértetiesen hasonlít a Belaruszban meghonosodott taktikával. Ott már a decemberben átálltak arra, szórványos, kisebb, tematikus megmozdulások keretében tartják életben az Alekszandr Lukasenko belarusz elnök rendszere elleni, augusztus óta zajló ellenállási mozgalmat.
Volkov korábban még ideiglenesen leállította a tüntetéseket, amit viszont sokan úgy értékeltek, hogy a véget vetett az éppen kibontakozó ellenzéki mozgalomnak. Ezért bocsánatot is kért egy keddi interjújában, és biztosította az ellenzéki támogatókat, hogy folytatódnak a megmozdulások, nem hagyják, hogy kifújjon a lendület.
Az orosz hatóságok időközben egyre több olyan intézkedést fontolgatnak, amikkel korlátoznák a tüntetésre való felhívó tartalmakat a közösségi oldalakon, illetve blokkolnák őket. Mindazonáltal ezek az „udvari tüntetések" nem számítanának utcai demonstrációnak, a tiltakozásokat pedig a kibertérben szerveznék és kötnék össze, így biztosítanák a résztvevők egymást az „ügyük melletti" szolidaritásról.