Kárpátalja ügyében az EU külügyi főképviselőjéhez fordult a Fidesz–KDNP
További Külföld cikkek
- Biológiai szüleihez kerül Izraelben az a kétéves kislány, akit lombikprogramban cseréltek el
- A szükség törvényt bont: hol végezheti a dolgát a transznemű képviselő a Capitoliumban?
- Lefolyócsőbe szorult egy macska, ki kellett vágniuk a tűzoltóknak
- Elrabolhatták a 28 éves rabbit, akinek Dubajban találták meg a holttestét
- Bulizó fiatalokra robbant egy kézigránát Horvátországban, egyikük azonnal meghalt
A Fidesz–KDNP európai parlamenti delegációjának tagjai és a határon túli magyar EP-képviselők írásbeli választ igénylő kérdést nyújtottak be Josep Borrell uniós kül- és biztonságpolitikai főképviselőnek a kárpátaljai magyarságot hátrányosan érintő ukrajnai intézkedésekkel és atrocitásokkal kapcsolatban. Borrell a válaszában aggasztónak nevezte az ukrajnai fejleményeket.
Felhívták az uniós főképviselő figyelmét a kárpátaljai magyarokat sújtó szisztematikus jogsértésekre. Tájékoztatták az ukrán médiában a magyarok ellen megjelenő gyűlöletbeszédről, a nacionalista félkatonai csoportok felvonulásáról, a kárpátaljai magyarok listázásáról, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) székháza ellen intézett gyújtogatásról és az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) „összehangolt, koholt vádakon alapuló” rajtaütéséről a magyar szervezetek irodáiban és a KMKSZ elnökének lakásában.
A képviselőcsoport tájékoztatása szerint Josep Borrell a válaszában kiemelte: az EU továbbra is aktívan védelmezi a nemzeti kisebbségekhez tartozók jogait, ami – mint fogalmazott –
az aggasztó ukrajnai fejlemények miatt egyre fontosabb.
A főképviselő megerősítette: Ukrajnának tiszteletben kell tartania a kisebbségekhez tartozók jogait, legyen szó nemzeti, etnikai, vallási vagy nyelvi kisebbségekről. Biztosítania kell a hátrányos megkülönböztetés tilalmának betartását és a sokféleség tiszteletben tartását.
Az EU felszólítja Ukrajnát, hogy szorosan működjön együtt Magyarországgal annak érdekében, hogy a közös európai értékeken és elveken, valamint a nemzetközi kötelezettségek és kötelezettségvállalások tiszteletben tartásán alapuló, kölcsönösen elfogadható megoldást találjanak a kialakult helyzetre
– fogalmazott Borrell.
A Fidesz–KDNP delegációja szerint biztató, hogy az unió külügyi főképviselője elkötelezett a kisebbségvédelmi elvek mellett és aggasztónak tartja az Ukrajnában élő magyar közösség helyzetét. Elvárják ugyanakkor, hogy a kijelentéseket konkrét lépések kövessék a jogsértések ügyében, és azt, hogy az ukrán hatóságokon számonkérjék a társulási egyezményben az uniónak tett kötelezettségvállalásaikat.