Kihallgatták az FBI igazgatóját a capitoliumi zavargások miatt
További Külföld cikkek
- Vádat emeltek a magdeburgi támadás elkövetője ellen
- Irán mostanra már teljesen letérdelt a nyugati szankciók miatt
- Halálos balesetet okozott Ausztriában egy magyar autós
- Egy kisteherautó sofőrje behajtott egy texasi plázába, öt embert elütött
- Egy évre betiltják a TikTokot Albániában egy iskolai gyilkosság miatt
Jelenleg is zajlik Christopher Wraynek, az amerikai Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) igazgatójának a meghallgatása a Szenátusban – írja a CNN. Wrayt azért citálták a törvényhozás elé, mert a január eleji zavargásokat illetően felmerült a gyanú, hogy az FBI mulasztásai is hozzájárultak ahhoz, hogy az erőszakos cselekményekre sor kerülhetett.
Sokak szerint ugyanis az FBI-nak előre kellett volna látnia, hogy akár ilyesmi is előfordulhat, és figyelmeztetniük kellett volna erre a többi hivatalos szervet.
Az FBI egy nappal az ostrom előtt írt ugyan egy belső dokumentumot Norfolk-jelentés néven, amely a fővárosban uralkodó „háborús” hangulatról szólt, de ezt követően sokak szerint nem cselekedtek elég gyorsan ahhoz, hogy megakadályozzák a következő napon kibontakozó cselekményeket.
Joe Biden elnök ennek ellenére úgy döntött, hogy egyelőre megtartja hivatalában Wrayt – addig legalábbis mindenképp, amíg egy vizsgálat ki nem mondja, hogy az igazgató mulasztást követett el.
A meghallgatás elején Wray ismertette, hogy a zavargások óta az FBI több ezer nyomozást indított azok ellen, akik erőszakos cselekményben vettek részt, valamint – a többi állami szervvel együttműködve –
összesen 570 embert már le is tartóztattak.
Hozzátette: az FBI eddig több, mint 270 000 állampolgári bejelentést kapott az amerikaiaktól, amelyek segítettek azonosítani a támadásban feltehetőleg részt vevő embereket. „Néhányan megtették azt a fájdalmas lépést is, hogy barátaikat vagy családtagjaikat jelentették fel" – idézte Wray-t az MTI.
Ezt követően visszautasította azt a vádat, hogy az FBI mulasztásokat követett volna el a január 6-i zavargások előtt. Állítása szerint a „hazai terrorizmus” veszélye már évek óta belengi az amerikai közéletet, és erre mind ő, mind az FBI számos alkalommal figyelmeztetett már.
Ezt követően arra is kitért, hogy a Norfolk-jelentést annak elkészültét követően számos rendvédelmi szervhez eljuttatták rövid idővel a keletkezése után.
Köztük a Capitoliumi Rendőrséghez, valamint Washington D.C. rendőrségének is elküldték a dokumentumot.
Raádásul nemcsak e-mailben továbbították az információkat, hanem szóban is közölték néhány érintettel, illetve egy belsős rendszerben is külön feltüntették azokat – állította Wray.
Az igazgató emellett arra is felhívta a figyelmet, hogy az állampolgári bejelentéseknek is nagy szerepük van abban, hogy meg tudják akadályozni a törvény elleni cselekedeteket.
A meghallgatás jelenleg is zajlik, annak eredményéről a későbbiekben fogunk beszámolni.