Kormányválság Szlovákiában: az államfő elfogadta Matovič lemondását – Hegert bízta meg a kormányalakítással
További Külföld cikkek
- Helikopter ütközött egy kórház épületének Törökországban, négyen meghaltak
- Vádat emeltek a magdeburgi támadás elkövetője ellen
- Irán mostanra már teljesen letérdelt a nyugati szankciók miatt
- Halálos balesetet okozott Ausztriában egy magyar autós
- Egy kisteherautó sofőrje behajtott egy texasi plázába, öt embert elütött
A miniszterelnöki székből csaknem egy év kormányzás után távozó Igor Matovič vasárnap jelentette be, hogy a kormányválság rendezése érdekében lemond a kormányfői posztról – emlékeztet az MTI –, illetve kormánytisztséget cserél Eduard Heger pénzügyminiszterrel. A pozsonyi kormány ezt követően kedden döntött saját feloszlatásáról. A kabinet ezzel egy időben a négypárti szlovák kormánykoalíció bizalmát élvező Eduard Hegert javasolta a kormányfői posztra.
Bár csak egy évről van szó, úgy érzem, mintha tíz lett volna. Ez volt Szlovákia legnehezebb éve a második világháború óta
– nyilatkozta a leköszönő kormányfő. Hozzátette: végig egyetlen célt követett, az emberek életét és egészségét akarta védeni. Hangsúlyozta, hogy az emberek bízhatnak Eduard Hegerben.
HEGER ELSŐ NYILATKOZATA
A volt pénzügyminiszter, aki hamarosan Szlovákia kormányfője lesz, köszönetet mondott Matovičnak miniszterelnökként végzett munkájáért. A lemondását olyan gesztusként értékelte, amely békét és reményt ad Szlovákiának, és amelynek köszönhetően lecsillapodtak a kedélyek a koalíción belül is.
Igor, eddig is összetartottunk, bízom benne, hogy Szlovákia érdekében ilyen szellemben folytatjuk
– mondta az újonnan megbízott miniszterelnök.
Előzetes hírek szerint Heger már kedden ismerteti kormánya várható személyi összetételét az államfővel, ám a megújult kabinet tagjainak listáját egyelőre nem hozták nyilvánosságra. Helyi megfigyelők szerint a kabinet összetételében a négypárti koalíciót alkotó pártok erőviszonyait tekintve az átalakítás után sem várhatóak változások. Amit már most tudni lehet, az az, hogy a pénzügyi tárcát Igor Matovič volt kormányfő vezetheti majd.
KI AZ A EDUARD HEGER?
Eduard Heger Pozsonyban született 1976. május 3-án. Felsőfokú tanulmányait a pozsonyi Közgazdasági Egyetem Kereskedelmi Karán végezte, annak elvégzése után másfél évig az Amerikai Egyesült Államokban élt. Hazatérése után a Szlovák Köztársaság Hadügyminisztériumának szakelőadójaként dolgozott, részt vett a fegyveres erők megreformálásában.
2016-ig vállalkozóként tevékenykedett, illetve különféle cégek menedzsere volt. Ezekben az években önkéntesként kezdett együttműködni keresztény vallási, egyházi közösségekkel, 2005-től két évig a pozsonyi Szent Márton-dóm melletti keresztény közösség vezetőjeként munkálkodott.
Az előző választási időszakban, 2016 és 2020 között az OĽaNO-NOVA mozgalom képviselőjeként került be a szlovák parlamentbe. A párt képviselőcsoportjának alelnöke, majd Veronika Remišová távozása után elnöke lett.
A 2020. február 29-i választások alkalmával a jelölőlista 142. helyéről indulva, választói bizalmának köszönhetően 62 964 szavazattal került be a parlamentbe.
A 2020-as választások után megalakult Matovič-kormányban a pénzügyminiszteri tárcát vezette, egyben a kormányfőhelyettesi tisztséget is betöltötte. Marek Krajčí egészségügyi miniszter március 12-én történt lemondása után ő vette át az egészségügyi tárcát, majd Branislav Gröhling miniszter távozását követően ideiglenesen az oktatásügyi minisztérium irányítását is – foglalta össze a politikus pályáját a felvidék.ma.
A KORMÁNYFŐVÁLTÁS A VÁLSÁG VÉGE?
Elemzői vélemények szerint a kabinet átszervezése és a miniszterelnök személyének cseréje a több hétig tartó koalíciós válság végpontjaként értelmezhető ugyan, de nem jelenti azt, hogy ezzel minden konfliktus lezárult volna a kormánykoalíciót alkotó pártok és képviselőik között. A TASR szlovák hírügynökség által idézett egyik politikai elemző, Aneta Világi szerint a koalíciós válság miatt csaknem minden szereplőnek negatív hozadékokkal kell számolnia, főként a következő parlamenti választásokkal összefüggésében.
Az elemző szerint ez érvényes a koalíció legnagyobb pártjára, a Matovič vezette centrista Egyszerű Emberek és Független Személyiségek (OLaNO) mozgalomra éppúgy, mint az immár volt kormányfő távozását leghangosabban követelő két kisebb liberális pártra, a Szabadság és Szolidaritásra (SaS) és az Emberekért (Za ludí) pártra is. Ugyanakkor a negatívumok vélhetően kevésbé éreztetik majd hatásukat a koalíció második legnagyobb pártjára, a Boris Kollár vezette jobbközép Család vagyunkra (Sme rodina), amely többé-kevésbé elhatárolódott a koalíción belüli konfliktusoktól.
A szlovák kormánykoalícióban néhány hete az egyes pártoknak a járványkezelésről alkotott részben különböző elképzelései, illetve Igor Matovič és az SaS-t vezető Richard Sulík személyes konfliktusai miatt vált feszültté a helyzet. Ez tovább mérgesedett, és koalíciós válsággá fajult azután, hogy Igor Matovič a liberálisok ellenében úgy döntött, hogy Szlovákia vásárol az orosz Szputnyik V, koronavírus elleni vakcinából. A koalíciós válság idején, néhány hét alatt a kormány hat minisztere mondott le vagy jelentette be távozását, s végül ugyanígy tett Igor Matovič kormányfő is.
(Borítókép: Eduard Heger 2020. szeptember 11-én. Fotó: Kay Nietfeld / picture alliance / Getty Images)