A vakcinaszállítás felgyorsulásában bízik az Európai Bizottság
További Külföld cikkek
- Fontos hasonlóságokat talált Magyarország és Marokkó világnézetében Szijjártó Péter
- Itt a paktum az ukrajnai háborúról és a migrációról, amelyet Dömötör Csaba szerint a tiszások megpróbáltak elsunnyogni
- Elhárult az utolsó akadály, megszavazták az Európai Bizottságot
- Ursula von der Leyen: Oroszország bármire képes, hogy megállítsa az országok európai integrációját
- A DK EP-képviselői nemmel szavaznak az új Európai Bizottságra
A közös európai uniós vakcinabeszerzés keretében a tagállamoknak szállított oltóanyagok mennyisége a hét végéig eléri a 107 millió adagot, eddig százmillió adag már megérkezett – közölte az Európai Bizottság.
A tájékoztatás szerint 2021 második negyedévében fel fognak gyorsulni a vakcinaszállítások, a várakozások szerint a jelenleg uniós forgalomba hozatali engedéllyel rendelkező oltóanyagok gyártói a következő három hónapban mintegy 360 millió adagot fognak leszállítani.
A tagállamok bevonásával folytatott tárgyalásokat követően az Európai Bizottság eddig hat vakcinagyártóval kötött előzetes beszerzési megállapodásokat. Ebből négy gyártó, a Pfizer–BioNTech, a Moderna, az AstraZeneca–Oxfordi Egyetem és a Johnson & Johnson oltóanyaga már megkapta az uniós forgalomba hozatali engedélyt is, miután az Európai Gyógyszerügynökség pozitív eredménnyel kiértékelte a vakcinák biztonságosságát, hatásosságát és minőségét. Közülük az első negyedévben három vállalat, a Pfizer–BioNTech, a Moderna és az AstraZeneca szállított oltóanyagokat az uniós országoknak, a Johnson & Johnson szállításai a tervek szerint április folyamán indulnak.
A bizottsági közlemény kiemelte: az uniós tagállamok megbízásából és nevében megkötött előzetes beszerzési megállapodások alapján a tagállamok rendelik meg a vakcinákat közvetlenül a gyártócégektől. A második negyedévben uniós szinten a Pfizer–BioNTech részéről legalább 200 millió adag, a Johnson & Johnson vakcinájából, amelyből egy ember beoltásához csak egyetlen adag szükséges, mintegy 55 millió adag, az AstraZeneca esetében körülbelül hetvenmillió adag, a Moderna részéről pedig 35 millió adag leszállítása várható.
Az Európai Bizottság eddig a Johnson & Johnson (400 millió adag), a Pfizer–BioNTech (600 millió adag), a Moderna (460 millió adag), az AstraZeneca (400 millió adag), a CureVac (405 millió adag) és a Sanofi-GSK (300 millió adag) vállalattal írt alá szerződést vakcinabeszerzésről.