Ismert kormánykritikus újságíró fogva tartása miatt marasztalta el Törökországot az EJEB
Súlyosan elmarasztalta Törökországot kedden nyilvánosságra hozott ítéletében az Emberi Jogok Európai Bírósága egy ismert kormánykritikus újságíró törvénytelen fogva tartása miatt – írja az MTI.
Ahmet Altan regényírót, újságírót és kiadóvezetőt 2016 őszén vettek őrizetbe a török hatóságok az alkotmányos rend megdöntésére irányuló tevékenység vádjával. A bíróság akkor életfogytiglani börtönbüntetésre ítélte az ismert kormánykritikus publicistát, aki állítólag a törvényhozás munkájába való erőszakos beavatkozására szólított fel. Ezt a döntést a török semmítőszék később felülbírálta, azonban az újságírót 2019 novemberében tíz és fél évre újra elítélték annak címén, hogy tudatosan segítséget nyújtott a nemzetközi gülenista hálózatnak, amelyet a török vezetés a 2016-os puccskísérlet felelősének tart.
A strasbourgi bírói testület az ítéletében kimondta, hogy a felperes cselekedetei nem szolgáltattak gyanút, ahogy nincs bizonyíték arra sem, hogy Ahmet Altan részese volt a kormány megdöntésére vonatkozó tervnek. Megállapították azt is, hogy az újságíró csak a vádemelést követően kapott hozzáférést az ügyiratokhoz, így korlátozott lehetősége volt, hogy az ellene felhozott vádakat vitassa. Az ítéletben hozzátették, hogy Törökország az újságíró fogva tartásával megsértette a véleménynyilvánítási szabadsághoz fűződő jogot is.
Az EJEB kedden hasonló döntést hozott egy másik ellenzéki újságíró, Murat Aksoy ügyében, akit ugyancsak gülenista szervezkedés vádjával ítéltek börtönbüntetésre. A testület 16, illetve 14,5 ezer euró kártérítést ítélt meg mindkét felperes részére.