Lehet, hogy hiába az igazolás kínai vagy orosz vakcináról, nem fogadják el mindenhol az EU-ban

000 8ZZ6GG
2021.04.13. 18:19

Amennyiben egy uniós tagállamnak kétségei támadnak valamelyik oltóanyag hatékonyságát illetően, lehetősége lesz arra, hogy ne ismerje el az adott vakcinát a beoltottságot igazoló tanúsítvány ellenére sem – közölte az Európai Bizottság szóvivője a brüsszeli testület keddi sajtótájékoztatóján.

Eric Mamer elmondta, a brüsszeli testület az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) által javasolt vakcinák automatikus elfogadását javasolta. Az uniós oltási portfólióban nem szereplő vakcinákról viszont a tagállamok saját hatáskörben dönthetnek, elfogadják-e őket.

Ugyanakkor el kell kerülniük mindenfajta hátrányos megkülönböztetést az uniós és az unión kívüli beoltottak között – figyelmeztetett a brüsszeli szóvivő.

Lengyelország februárban jelezte, hogy a hatóságai nem fogadnak elorosz vagy kínai vakcina alapján kiállított oltási igazolást.

Az Európai Bizottság másik illetékese, Stefan De Keersmaecker ezt azzal egészítette ki, hogy az Európai Bizottság nem mond, illetve nem tud véleményt mondani a kínai vakcináról, azt azonban az uniós oltóanyag-stratégiáról többször elmondták, hogy alapvetően fontos a vakcinák biztonságának és hatékonyságának garantálása.

Az Európai Bizottság mindig is ragaszkodott ahhoz, hogy az uniós oltóanyag-portfólióban megtalálható valamennyi vakcina átmenjen az Európai Gyógyszerügynökség vizsgálatán, mivel  rendkívül fontos a biztonsági és hatékonysági megfelelés 

– fogalmazott, hozzátéve, hogy a tagállamok maguk tárgyalhatnak és szerződést köthetnek más oltóanyagok beszerzéséről, ám ebben az esetben 

a vakcinával felvetődő probléma esetén minden felelősséget az adott tagállamnak kell viselnie.

Az Európai Bizottság eddig hat gyártóval írt alá szerződést vakcinabeszerzésről, ezek a következők: 

  • BioNTech-Pfizer (600 millió adag),
  • Moderna (460 millió adag),
  • CureVac (405 millió adag),
  • AstraZeneca (400 millió adag),
  • Johnson & Johnson (400 millió adag),
  • Sanofi-GSK (300 millió adag).

(Borítókép: Az orosz Szputnyik V és a kínai Sinopharm vakcinák 2021. február 1-jén. Fotó: OLIVER BUNIC / AFP)

USA 2024

Cikkek, esélyek, portrék, eredmények, térképek – minden egy helyen!

Ne maradjon le semmiről, kövesse az Indexen az amerikai elnökválasztás legfontosabb pillanatait és böngéssze a Fehér Ház blog tartalmait!

November 1-től folyamatosan frissülő hírfolyamunkban számolunk be minden fejleményről, a voksolás éjszakáját kiemelt figyelemmel kísérjük. A választás másnapján reggel hét órától élő videós műsorral jelentkezünk, interaktív térképeink segítségével pedig minden információt megtalál!