Az orosz kémfőnök visszautasítja a csehországi robbantás vádját
További Külföld cikkek
- Merényletet terveztek Ferenc pápa ellen, részleteket közölt az egyházfő
- Az egész világ Oroszországra figyel, érkezhet a megtorlás a moszkvai merényletre
- Uniós eljárás indul a TikTok ellen a romániai választásokba történő „beavatkozás” miatt
- Újra Waltonék lettek a leggazdagabb család a világon
- Az amerikai elnökválasztás megmutatta, hogy a hagyományos újságírásnak végleg befellegzett
Hazugság, hogy az orosz különleges szolgálatoknak közük lett volna egy csehországi hadianyagraktárban hét évvel ezelőtt történt robbanáshoz, amely miatt orosz diplomatákat utasítottak ki az országból – jelentette ki Szergej Nariskin, az orosz Külső Hírszerző Szolgálat (SZVR) vezetője pénteken Moszkvában.
Csehország, amely külpolitikai ügyekben meglehetősen korlátozott szuverenitású ország, azzal tűnt ki, hogy az Oroszországgal fennálló viszony kiélezése és a konfrontáció mellett döntött, és bevallom, megkapta a magáét. Ráadásul (Csehország) teljesen nyomorúságos és alantas hazugsággal takarózott, amelyet talán úgy mondhatnánk, a nem eléggé magas szellemi fejlettségű emberek számára találtak ki. Ez szomorú
– mondta Nariskin, aki egy, az orosz fegyveres erők központi múzeumában rendezett kiállítás megnyitóján.
Az MTI beszámolója szerint Csehország április 17-én közölte, hogy kiutasít 18 orosz követségi alkalmazottat, akiket diplomáciai álcával dolgozó hírszerzőnek minősített. A döntést Prága azzal indokolta, hogy szerinte az orosz különleges szolgálatoknak közük volt egy csehországi lőszerraktár 2014-ben történt, két emberéletet követelő felrobbanásához. Április 19-én a cseh kormány közölte, hogy a Roszatomot kizárja a Dukovany atomerőmű bővítésére kiírt pályázatából.
Az orosz külügyminisztérium válaszul a moszkvai cseh nagykövetség 20 alkalmazottját nyilvánította nemkívánatos személynek. A tárca pénteken közölte a TASZSZ hírügynökséggel, hogy május 31-re a prágai orosz és a moszkvai cseh nagykövetség létszámát egyaránt hét diplomatára, 25 technikai és 19 helyi alkalmazottra csökkentik.
Moszkvában pénteken a külügyminisztériumba kérették Lengyelország nagykövetét, akivel közölték, hogy a három orosz diplomata kiutasítására válaszul kiutasított öt lengyel külügyi alkalmazottnak május 15-én éjfélig kell elhagynia Oroszországot. Varsó az Egyesült Államokkal való szolidaritás jegyében döntött a kiutasítás mellett.
Pénteken a három balti állam is közölte, hogy a Csehországgal való szolidaritás jegyében négy orosz diplomatát utasít ki; Litvánia kettőt, Észtország és Lettország pedig egyet-egyet. Leonyid Szluckij, az orosz parlament külügyi bizottságának elnöke a kölcsönösség elve alapján ellenlépéseket helyezett kilátásba. Csütörtökön Pozsony nyilvánított nemkívánatos személynek három orosz diplomatát, a Prága iráni szolidaritását kifejezve.
Ebben a cikkben a téma érzékenysége miatt nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését.
Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.