Elrendelték az amerikai diplomaták kivonását Afganisztánból
Az utasítás minden olyan nagykövetségi alkalmazottra vonatkozik, akik „képesek más helyről is ellátni feladataikat.” A külügyminisztérium egyelőre nem adott pontos információkat arról, hogy mennyi diplomata távozik, illetve hányan maradnak az afgán fővárosban.
A külügyi tárca hangsúlyozta: az ütemezett diplomatakivonás lehetővé teszi az Afganisztán további diplomáciai támogatását. A nemzetközi csapatok hivatalosan május 1-jén kezdik meg a kivonulást Afganisztánból. Joe Biden amerikai elnök a hónap közepén jelentette be, hogy az amerikai csapatok a 2001-es terrortámadás huszadik évfordulójáig, szeptember 11-ig elhagyják az ázsiai országot.
Arra az esetre, ha a kabuli kormánnyal béketárgyalásokat folytató, de ettől függetlenül rá fenyegetést jelentő tálibok megtámadnák a kivonuló nemzetközi csapatokat, az Egyesült Államok nem lesz rest megtorló csapásokat mérni – sejteti a Voice of America cikke.
Washington arra az eshetőségre, hogy ha akadályoznák a csapatok kivonulását, két B-52-es bombázót vezényelt a katari al-Udejd légi támaszpontra. Mondhatni fő a biztonság, ugyanis Katarban így négy nehézbombázó garantálja a légi támogatást a kivonuló erőknek a térségben állomásozó Dwight D. Eisenhower repülőgép-hordozó mellett.
New: Two B-52 bombers arrive at #AlUdeid Air Base in #Qatar " to protect US & coalition forces as they conduct drawdown operations from #Afghanistan" per @USAFCENT
— Jeff Seldin (@jseldin) April 26, 2021
This is in addition to the 2 B-52s sent to the region last week... pic.twitter.com/8p3RUX8Tf1
Hogy mi várhat a közép-ázsiai országra az amerikai és nemzetközi erők kivonulása után, itt és itt írtunk bővebben.