A németeknek eszükbe se jutna felosztani a Balkánt
További Külföld cikkek
- Az évtized legkomolyabb havazása csaphat le az Egyesült Államokban, a Nemzeti Gárdát is bevetik
- Erre nem számított a volt Hells Angels-tag, kis híján a péniszébe fúródott egy lövedék
- „Nagyon jól elkaptuk a pillanatot” – ukrán katona szólalt meg a hadsereg kurszki offenzívájáról
- Az FBI több részletet is elárult a New Orleans-i gázolóval kapcsolatban
- Továbbra sem javul a hóhelyzet Nagy-Britanniában
Semmi köze Németországnak ahhoz a napokban napvilágot látott, ismeretlen szerzőjű informális diplomáciai feljegyzéshez (non-paperhez), amely a volt Jugoszlávia térségének átszabását taglalja – szögezte le Heiko Maas német külügyminiszter.
Az áprilisban felbukkant, Janša-dokumentumként is emlegetett jegyzet szerint a térség stabilitásának biztosításához etnikai alapon át kell rajzolni a volt Jugoszlávia területén kialakult országok határait. A tervezet állítólag Janez Janša szlovén miniszterelnök irodájában készült, és személyesen adta át az Európai Tanács elnökének, Charles Michelnek.
Az elképzelés szerint Észak-Macedónia és Montenegro egyes részeit, valamint Bosznia-Hercegovina teljes egészét fel kell osztani Horvátország és Szerbia között, Koszovót pedig hozzá kell csatolni Albániához.
A feljegyzés történetét a balkáni sajtó nagyon gyorsan felkapta, az ügy pikantériája pedig amellett, hogy júliustól Szlovénia veszi át a tagállamok kormányait képviselő Európai Unió Tanácsának soros elnökségét,
a horvát Jutarnji List meg nem nevezett szlovéniai forrásaira hivatkozva azt közölte, hogy a titkos térképszabászat hátterében Aleksandar Vučić szerb köztársasági elnök és Orbán Viktor magyar miniszterelnök áll.
És hogy jönnek a képbe a németek? Vélhetően, mint az EU gazdasági motorja, ilyen ügyekben döntő szava lenne Németországnak.
Az Észak-Macedóniában tartózkodó Heiko Maas mindenesetre leszögezte,
a német külpolitika alapvetése: „el a kezekkel a határoktól".
Mint mondta, Berlin mindig is elutasította a balkáni határok újraszabását, és minden nemű híresztelés arról, hogy Németországnak köze lenne a non-paperhez, csakis fake news lehet.