A járvány teljesen átalakította a temetkezési szokásokat
További Külföld cikkek
- Megérkezett az első segélyszállítmány az ostromlott szudáni fővárosba
- Elhagyta Libanont az Aszad-család egy háborús bűnökkel vádolt tagja
- Sorra függesztik fel Oroszországba tartó járataikat a légitársaságok
- Lecsúszott a kifutóról egy repülőgép Norvégiában
- Német lapban megjelent véleménycikkben érvel Elon Musk az AfD támogatása mellett
Az örökös zátony amerikai találmány, és így hívják az ezzel foglalkozó floridai céget is. Az Eternal Reefs szolgáltatása iránt megugrott a kereslet.
„A világjárvány mindenképpen fokozta az érdeklődést” – mondta George Frankel. Az Eternal Reef vezérigazgatója szerint ügyfeleikben van némi érdeklődés az óceán iránt, sokan azonban egyszerűen jótékonykodnának.
A temetés úgy zajlik, hogy az elhunyt földi maradványait környezetbarát betonkeverékkel elegyítve süllyesztik a tengerfenékre. Az Eternal Reef csak tavaly óta több mint 2000 mesterséges „zátonyt” helyezett el 25 helyen az Egyesült Államok keleti partjainál.
A halott búcsúztatása élőben vagy az űrben
A természettel más módon egyesülnek azok az elhunytak, akikről a seattle-i Recompose gondoskodik.
A holttestet egy lezárt acélhengerben helyezik végső nyugalomra – faforgáccsal, szalmával és a lucerna dugványaival együtt. A Recompose ezután szabályozza a csőben a szén-dioxid, a nitrogén, az oxigén, a hő és a nedvesség szintjét, hogy a mikrobák és a baktériumok fejlődhessenek.
Harminc nap elteltével a komposztálási folyamat befejeződik. Ezt követően kevesebb mint egy deciliter földet távolítanak el a hengerből, amit néhány hétig szárítanak és levegőztetnek. A Recompose azt javasolja, hogy a komposztált maradványokat egy Washington állambeli természetvédelmi erdőben szórják szét.
Katrina Spade, aki 2017-ben hozta létre a vállalkozást, azt mondja, hogy a járvány kezdete óta nagymértékben megnőtt a havi előfizetéses rendszerben működő programja iránti kereslet.
Peter Billingham, a brit temetkezési és „túlvilági iparági” szakértő podcastot vezet Death Goes Digital címmel. Szerinte a világjárvány felgyorsította a technológia alkalmazását és elfogadottságát. „A koronavírus jobban felgyorsította a változásokat, mint amennyi a genetikai növekedés révén várható lenne” – mondta.
Billingham példaként említi a temetési szertartások élő közvetítését, mivel a járvány korlátozza a személyesen részt vehető gyászolók számát.
Amikor Michael Berrin édesapja, Mervyn az év elején meghalt New Yorkban, éppen ezt tette. A Tribucastot bízta meg a temetés élő közvetítésével, így a hozzátartozók, a barátok és az ismerősök az Egyesült Államokban, Kanadában, Indiában, Izraelben, Panamában, Svédországban és az Egyesült Királyságban is nagy felbontású kép- és hangközvetítésben követhették a temetést.
„Mindenki úgy érezte, hogy a szertartás részese, még ha fizikailag nem is volt ott” – emlékezett vissza Berrin.
Bruce Likly, a connecticuti székhelyű Tribucast társalapítója szerint a céges telefonok „izzottak” az elmúlt év során. „Iszonyú mértékben növekedett a forgalmunk” – mondta. „Gyakorlatilag megdupláztuk a temetések látogatottságát. Megteremtettük annak a lehetőségét, hogy az emberek távolról is részt vegyenek a szertartáson.”
Egészen más, egyedülálló eljárást alkalmaz az amerikai Celestis, amely immár két évtizede azt vállalja, hogy a hamvak egy részét az űrbe küldi, és Föld körüli pályára állítja.
Charles Chafer, a Celestis társalapítója és vezérigazgatója szerint a kereskedelmi űrszolgáltatók, például a SpaceX fejlődésének köszönhetően ma már évente két-három alkalommal indítanak járatot, a következő öt évben pedig elérik a negyedéves ütemet.
Nagy üzlet a temetkezés
A The Business Research Company piackutató szerint idén a globális halálozási szolgáltatási ágazat forgalma előreláthatóan 110 milliárd dollár (csaknem 33 ezer milliárd forint) lesz.
Előrejelzésük szerint a forgalom 2025-ben 148 milliárd dollárra emelkedik.
Az Egyesült Államokban a tavaly elhunytak 56 százalékát elhamvasztották. A prognózis szerint ez az arány a következő két évtizedben 78 százalékra emelkedik. Az 1960-as években ez az arány mindössze 4 százalék volt.
Magyarországon is visszaesett a hagyományos temetések aránya. Budapesten 2016-ban a temetések 70-90 százaléka hamvasztásos, az országos arány pedig 60 százalék körül mozog, tehát még a konzervatívabb vidéken is a halottak több mint felét hamvasztják.
Ezzel párhuzamosan – a nemzetközi trendekkel párhuzamosan – Magyarországon is egyre több az ún. virtuális vagy digitális temető, ahol az elhunyt emlékét a világháló terében őrzik meg.
Néhányan – még életükben – hamvaik szétszórásáról rendelkeznek. Törőcsik Mari hamvait végakarata alapján a Tiszába szórták.
(Borítókép: Az amerikai haditengerészet matrózai a tengeren temetkezési ceremóniát hajtanak végre 2004. május 19-én. Fotó: Rob Gaston / Getty Images)