Manfred Weber szerint a Kreml tudta nélkül nem téríthették volna el a Ryanair-járatot
További Külföld cikkek
Kételyeinek adott hangot afelől Manfred Weber, az Európai Parlament (EP) legnagyobb frakciójának vezetője afelől, hogy a Kreml csupán tétlen szemlélője volt a Ryanair ír légitársaság Athénból Vilniusba tartó vasárnapi járata földre kényszerítésének és a repülőn utazó Roman Protaszevics ellenzéki aktivista őrizetbe vételének.
Alekszandr Lukasenko belarusz államfő tudja, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök támogatása nélkül „rendszerének nincs esélye a túlélésre”, ezért „sokan abból indulnak ki, hogy valamennyi lényegi lépést egyeztetnek Moszkvával"
– mondta az Európai Néppárt (EPP) képviselőcsoportjának vezetője az MTI jelentése szerint.
A német politikus hozzátette, a minszki eset megmutatja, hogy a moszkvai vezetés nem együttműködni akar Európával, hanem „tudatosan a konfliktust célzó irányvonalat" követ.
Az Európai Uniónak erre a felállásra kell berendezkednie – fogalmazott az Augsburger Allgemeine című lapnak adott interjújában.
Hasonló véleménynek adott hangot Norbert Röttgen, Kereszténydemokrata Unió (CDU) egyik, vezető szakpolitikusa, a Bundestag külügyi bizottságának tagja. Szerinte minimum abból kell kiindulni, hogy „a Kreml áldását adta a repülőgép állami eltérítésére", és akár az is elképzelhető, hogy Oroszország „operatív támogatást" nyújtott a művelethez.
Röttgen kemény szankciókat sürgetett a Lukasenko-rendszer elitje, az erőszakszervezetek, és mindenekelőtt az állami vállalatok ellen, amelyekből „a rezsim és korrupt haszonélvezői gazdaságilag fenntartják magukat". Aláhúzta, hogy le kell állítani a német állami fejlesztési bank (KfW) hitelezési programját is, amelynek révén a Siemens német iparvállalat erőműveket épít Fehéroroszországban.
Az incidens óta először szólalt meg Lukasenko az ügyben, és egy egészen más verziót adott elő.