- Külföld
- ryanair
- belarusz
- ensz
- icao
- légiközlekedés
- oroszország
- kína
- egyesült államok
- ausztria
- edward snowden
- minszk
- alekszandr lukasenko
Az ENSZ repülési szervezete kivizsgálja a minszki botrányt
További Külföld cikkek
- Amikor karácsonykor együtt fociztak a lövészárkok között az ellenséges katonák
- Friss kutatásban kérdezték a lengyeleket a Magyarországon menedéket kapó lengyel politikusról
- Az elsüllyedt orosz teherhajó tulajdonosa szerint terrortámadást hajthattak végre ellenük
- Nagy tűz ütött ki a Trónok harca egyik forgatási helyszínén
- Szent kaput nyitott egy római börtönben Ferenc pápa
Az ENSZ Nemzetközi Polgári Repülési Szervezet (ICAO) kormányzótanácsa megszavazta, hogy vizsgálat induljon a Ryanair légitársaság minszki leszállásra kényszerített járata körüli ügyben, amit számos ország követelt már – adta hírül az MTI.
Eamon Ryan ír közlekedési miniszter közölte, hogy az ICAO-nak június 25-ig ideiglenes jelentést kell készítenie, amelyben feltárják, hogy pontosan mi történt, és hogy a belarusz hatóságok milyen nemzetközi szabályokat sértettek meg.
Az ICAO büntetni nem tudja a tagországokat, de szavazati jogot felfüggeszthet. A szervezetnek 192 ország a tagja, és a kormányzótanácsban forgó rendszerben 36 ország képviselteti magát.
A tanácskozáson részt vevő két független forrás elmondta, hogy Oroszország és Kína nem támogatta a vizsgálat megindítását. Oroszország azzal érvelt, hogy ez nem elszigetelt eset volt. Példaként hozta fel, hogy az Egyesült Államok követelésére 2013-ban Ausztriában leszállásra kényszerítettek egy repülőgépet, amelyen Washington gyanúja szerint a titkos amerikai dokumentumokat kiszivárogtató és emiatt körözött Edward Snowden utazott. Kína szerint várni kellett volna a vizsgálat elindításával.
A vitában Fehéroroszország képviselője is beszélt, azt állította, hogy a Ryanair-gépet nem kényszerítették minszki leszállásra, a pilóta dönthetett volna úgy is, hogy az eredeti célállomáson, Vilniusban száll le.
A belorusz hatóságok vasárnap vadászgép segítségével kényszerítettek leszállásra Minszkben egy Athénból Vilniusba tartó Ryanairt, majd a hatóságok őrizetbe vették Raman Prataszevics belarusz ellenzéki újságírót és barátnőjét, Sofia Sapegát.
Az EU hétfőn a kikényszerített leszállás miatt Minszk elleni szankciókról döntött . Többek között arról, hogy a belarusz légitársaságokra vonatkozó fel- és leszállási tilalmat javasol bevezetésre az uniós térségben.
Csütörtökön az Európai Unió és az Egyesült Államok közbenjárását kérték fiuk kiszabadítása érdekében Raman Prataszevics szülei. Az EU hétfőn a kikényszerített leszállás miatt Minszk elleni szankciókról döntött . Többek között arról, hogy a belarusz légitársaságokra vonatkozó fel- és leszállási tilalmat javasol bevezetésre az uniós térségben. A világ hét legfejlettebb ipari országának (G7) külügyminiszterei és Josep Borrell, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője közös állásfoglalásukban elítélték és példátlannak nevezték a minszki incidenst. Felszólították a Nemzetközi Polgári Repülési Szervezetet (ICAO), hogy sürgősen vizsgálja ki az esetet szabályai és szabványai szerint.
Az elmúlt két napban Oroszország a szankciókra és fenyegetésekre válaszként a hét folyamán legalább két európai uniós légitársaság leszállási engedélyét utasította vissza.