Szivárgott egy kínai atomerőmű
A Tajsan atomerőmű részben a francia Framatome tulajdonában áll, ők küldtek figyelmeztetést az amerikaiaknak a szivárgásról. A levél szerint a kínai hatóságok az atomerőmű környékén már a sugárzással kapcsolatban elfogadható határértéket is megemelték annak érdekében, hogy ne kelljen bezárni a létesítményt.
Az amerikai kormány képviselője a CNN-nek még azt nyilatkozta, hogy még ha igaz is az értesülés, a szivárgás egyelőre nem olyan mértékű, hogy „válságról” lehessen beszélni.
Egyesek szerint meglepő, hogy egy külföldi vállalat az amerikai kormányzathoz fordul segítségért egy ilyen ügyben, de a CNN-nek nyilatkozó atomenergetika-kutató, Cheryl Rofer érthetőnek nevezte ezt annak fényében, hogy az amerikaiaknak több erőforrásuk van a kérdés vizsgálatához. A CNN-nek nyilatkozó bennfentes források szerint az amerikaiak egyedül a Framatome megkeresésére reagálva folytak bele az ügybe.
Az amerikai Nemzetbiztonsági Tanács az előző héten több ülést is tartott a szivárgás kérdésében, eközben pedig az amerikaiak felvették a kapcsolatot a francia és a kínai kormánnyal is. Egyelőre nem fejtették ki, hogy mire jutottak a kérdésben, de hangsúlyozták, hogy ha komoly veszélyről lenne szó, akkor mindezt – az erre vonatkozó nemzetközi előírásoknak megfelelve – már nyilvánosságra hozták volna.
Az erőmű honlapján vasárnap este publikáltak egy közleményt, amelyben azt írták, hogy mind az erőműben, mind annak környékén „normális” értékeket észleltek.
A Tajsan atomerőmű építését 2009-ben kezdték meg a kínaiak a franciákkal közösen. Az erőmű első blokkját 2018-ban, a másodikat pedig 2019-ben helyezték üzembe.