Kínát bíráló határozat született az Európai Parlamentben, a fideszes képviselők nem támogatták
További Külföld cikkek
- Földrengés veszélyére figyelmeztetnek Fukusima közelében
- A „nácizmus rehabilitálása” miatt kapott letöltendő börtönt egy ember Oroszországban
- Magánzárkába dugták az Iránban letartóztatott európai riporternőt
- Oroszország hatalma visszaszorulóban, Vlagyimir Putyin mindent egy lapra tett fel
- Azbej Tristan: Vannak olyan országok, ahol a karácsony nyilvános megünneplése egyet jelent az életveszéllyel
A lehető leghatározottabban elítélte az Európai Parlament (EP) Hongkong legnagyobb demokráciapárti lapjának, az az Apple Dailynek a bezárását, a vagyoneszközei befagyasztását és újságíróinak letartóztatását. A 750 fős testület jogilag nem kötelező érvényű állásfoglalást fogadott el, amelyben felszólítja a kínai vezetést, hogy „hagyjon fel az újságírók zaklatásával, engedje szabadon az önkényesen bebörtönzött foglyokat, és elítéli a demokráciapárti aktivisták elhallgattatása felé tett lépéseket″.
Az 578 szavazattal elfogadott határozatban sürgetik a kínai hatóságokat a drákói nemzetbiztonsági törvény visszavonását Hongkongban. Kritikusok szerint ezzel a jogszabállyal lényegében bárki ellen fel lehet lépni zendülés és felforgató tevékenység címén.
A határozat emellett felszólítják az uniós országokat, hogy helyezzék szankciók alá az emberi és nemzetközi jogok megsértőit Hongkongban, és sürgeti a tagállamokat, az Európai Bizottságot és az Európa Tanácsot, hogy ne delegáljanak kormányzati és diplomáciai képviselőket a 2022-ben esedékes pekingi téli olimpiára mindaddig, amíg a kínai kormány nem mutat javuló tendenciát az emberi jogok terén a városállamban, az ujgurok lakta Hszincsiang tartományban, Tibetben, Belső-Mongóliában és úgy mindenhol máshol Kínában.
A szavazásról készült összesítés alapján majdnem az összes kormánypárti képviselő a határozat ellen szavazott.
Hölvényi György KDNP-s képviselő tartózkodott.
A baloldali magyar politikusok, valamint a jobbikos Gyöngyösi Márton, mind igennel voksoltak.
A magyar kormánypárti képviselők rendszeresen kerülik a Kínával szemben megfogalmazott kritikákat, ódzkodnak Peking elítélésétől.