Terjeszkednek a tálibok, egyre aggasztóbb a helyzet Afganisztánban

2021.07.10. 08:29 Módosítva: 2021.07.10. 09:22
Az amerikai csapatkivonások következtében egyre inkább kiújulni látszanak a tálibok, és a kormányerők közötti zajló villongások. A húsz évet felölelő háború eredményességét illetően megoszlanak a vélemények, azt azonban senki se vitatja, hogy az Egyesült Államok távozásával egy olyan vákuum keletkezhet, amiből könnyen Kína, és Oroszország jöhet ki a legjobban.

Afganisztán 85 százalékának ellenőrzése a tálibok kezében van – számol be róla a France24. A portál szerint a radikális csoport elfoglalta a főbb türkmén és iráni határátkelőket. Zabihullah Mudzsahid tálib szóvivő legalábbis arról beszélt, hogy a szélsőségesek elfoglalták Kalát, valamint a Türkmenisztánnal határos torghundi határátkelőt.

A kabuli kormány az utóbbi időben többször alábecsülte a tálib terjeszkedés mértékét, mondván, ezeknek kevés stratégiai jelentősége van.

Ehhez képest egy Oroszországban lévő tálib küldöttség egyes tagjai szerint az ország 400 körzetéből 250 már az ő ellenőrzésük alatt áll. Az ásványkincsekben gazdag területek feletti uralom átvétele komoly pénzszerzési lehetőséget biztosíthat a szélsőségeseknek.

Az afgán hadsereg a héten többször összecsapott a felkelőkkel Kala-Nau városában, ahonnan több ezren menekültek el. Pénteken az afgán védelmi minisztérium azt a tájékoztatást adta, hogy a kormányerők teljes mértékben ellenőrzik a várost. Az összetűzések azonban nem csitultak, órákkal később  tálibok egy csoportja támadt meg egy börtönt Kandahar tartományban.

Mint ahogyan arról az index is beszámolt, az utolsó amerikai csapatok augusztus végével végleg elhagyják az ázsiai országot, véget vetve ezáltal az Egyesült Államok, és Afganisztán között zajló rekordhosszúságú háborúskodásnak. Egyre többen attól tartanak, hogy az amerikai kivonulás, miatt betöltő geopolitikai űrt olyan országok vehetik át, mint Kína vagy Oroszország.

Az új helyzet akár azt is jelentheti, hogy Moszkva egy tálib hatalomátvételt se kifogásolna. Jól mutatja ezt, hogy a minap a tálibok egy küldöttsége Oroszországban tárgyalt, a Kreml már úgy tekint az iszlám fundamentalista irányzatát követő szervezetre, mint a közép-ázsiai ország uraira.