Légicsapásokat mértek a tálibokra Afganisztánban
További Külföld cikkek
- Börtönbüntetésre ítéltek egy gyilkosságra felbérelt svéd tinédzsert Dániában
- Halálos fenyegetést kapott a Paraméter szerkesztősége
- Nyilvánosan megöléssel fenyegette az alelnök a Fülöp-szigeteki elnököt, most mindent tagad
- Fellélegezhet a Közel-Kelet, szerdától életbe léphet a tűzszünet Izrael és a Hezbollah között
- Földbe állhat az orosz hadigazdaság, Putyinra káosz várhat a háború után
Szerdán és csütörtökön „legalább négy légicsapást” hajtottak végre az amerikaiak a tálibok ellen – írja anonimitást kérő kormányzati forrásokra hivatkozva a Washington Post. Az amerikai hadsereg az afgán kormányerők kérésére avatkozott be.
A támadások célja a lázadók felszerelésének és haditechnikai eszközeinek megsemmisítése volt. A lapnak egy anonim afgán katonai tisztviselő úgy nyilatkozott, hogy az Egyesült Államok légicsapásai „jelentős” beavatkozásnak minősültek, különösen az utóbbi hónapokkal összevetve. Zabiullah Mujahid, a tálibok szóvivője eközben úgy nyilatkozott, hogy a légicsapások megsértették a jelenleg is zajló béketárgyalások feltételeit.
Afganisztánban azután lángolt fel a polgárháború, hogy idén megkezdték a NATO-csapatok kivonását az országból. A tálib lázadók a visszavonulás után offenzívába kezdtek és visszaszorították a kormányerőket. Mark A. Milley, az amerikai vezérkari főnökök egyesített bizottságának elnöke szerdán úgy nyilatkozott erről, hogy a tálibok már az ország területének felét elfoglalták, és továbbra is folytatják az előrenyomulást.
A Pentagon eheti közleménye szerint az amerikai erők 95 százalékát már kivonták Afganisztánból, így most már csak 650 katona maradt az országban, akik elsősorban a kabuli nemzetközi repülőteret, valamint az Egyesült Államok nagykövetségét védik.
A tervek szerint augusztus végéig az összes amerikai katona elhagyja Afganisztánt. Kenneth F. McKenzie, az Egyesült Államok Központi Parancsnokságának parancsnoka korábban azt ígérte, hogy ezt követően az amerikaiak nem fognak végrehajtani több akciót Afganisztánban, és legfeljebb azok ellen a radikálisok ellen lépnek majd fel, akik közvetlenül Amerika vagy valamely szövetségesük ellen terveznek végrehajtani terrortámadásokat.