Az indonéziai Jurassic Park veszélyezteti a komodói sárkányokat

2021.08.09. 21:18
A délkelet-ázsiai ország környezetvédelmi minisztériuma megerősítette, hogy a közösségi médiában csak Jurassic Parknak nevezett indonéziai turisztikai projekt építése folytatódik, annak ellenére, hogy az UNESCO figyelmeztetett a tervek lehetséges negatív környezeti hatásaira.

Az UNESCO Világörökségének részét képező indonéziai Komodo Nemzeti Parkban tavaly kezdődtek meg a turisztikai projekt munkálatai, amelyek veszélyt jelenthetnek a helyi gazdaságra, és a komodói sárkányok élőhelyére is.

A múlt hónapban az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezetének (UNESCO) tisztviselői a Világörökségi Bizottság konferenciáján elmondták, hogy a projekthez új környezeti hatásvizsgálatra lenne szükség a terület és élőlények védelme érdekében.

A felvetésre az UNESCO még nem kapott hivatalos választ az indonéz kormánytól. Ugyanakkor az indonéziai környezetvédelmi minisztérium egyik magas rangú tisztviselője elmondta, hogy szeptemberre mindenképpen készül egy új elemzés, de hozzátette, hogy tulajdonképpen a már meglévő épületek felújításáról van szó és ez nem jelent veszélyt a komodói sárkányokra.

A WALHI néven ismert Indonéz Környezetvédelmi csoport szerint viszont a projekt komoly hatással lehet a helyi közösség életére, és zavarhatja a sárkányokat is.

Tavaly a közösségi médiában a Jurassic Park filmekben szereplő dinoszaurusz-szigethez hasonlították a vállalkozást, miután széles körben megosztották az interneten a nagy munkagépek előtt álldogáló sárkányról készült fotókat.

Indonéziában a kormányzati adatok szerint mintegy 3100 komodói sárkány él. Az egyedülálló gyíkok akár 3 méter hosszúra is megnőhetnek.

Klímaváltozás, környezettudatosság, fenntartható jövő.
Ezek nem csak trendi hívószavak, hanem a közös valóság, amiben mindannyian élünk. A Zöld Indexen mi is kiemelt figyelemmel foglalkozunk ezekkel a témákkal. Ha te is fontosnak tartod, hogy azoknak is élhető bolygójuk legyen, akik ma születnek, csatlakozz hozzánk a Zöld Indexen.