Újabb tartományi székhelyet foglaltak el a tálibok Afganisztánban
További Külföld cikkek
- Pattanásig feszült a hangulat a Külügyi Tanács brüsszeli ülése előtt
- Szijjártó Péter szerint szégyenletes, abszurd és elfogadhatatlan ez a döntés
- Oroszország azzal támadja az Egyesült Királyságot, hogy Ukrajna oldalán belépett a háborúba
- Vlagyimir Putyin belebukhat, ha meghozza ezt a súlyos döntést
- Megint kitört a hírhedt vulkán, lávafolyam indult a tűzhányóból
A radikális iszlamista lázadók elfoglalták az észak-afganisztáni Szamangán tartomány székhelyét, Aibakot – adta hírül az MTI. A hétvégén bevett Kunduztól mintegy száz kilométerre délnyugatra fekvő, 120 ezer lakosú Aibak ellenállás nélkül adta meg magát.
A tálibok vasárnap néhány óra alatt ellenőrzésük alá vontak három tartományi székhelyet: Kunduzt, Talikant és Szári-Pult. Az afgán kormány ellen fegyveres felkelést folytató iszlamisták mindeközben megkezdték az előkészületeket Mazari-Sarifnak, Balh tartomány székhelyének a bevételére.
A Balh tartományi rendőrség közlése szerint a várostól harminc kilométernyire már zajlanak a harcok. A tálibok eddig hatot foglaltak el a 34 tartományi székhely közül, miután szombaton megszállták a Szári-Pultól északra fekvő Sibargant, Dzsauzdzsán tartomány székhelyét, a korábbi alelnök Abdur-Rasíd Dosztúm hadúr erősségét, pénteken pedig Zarandzsot, az Iránnal határos Nimrúz tartomány székhelyét.
A tálibok májusban átfogó offenzívát indítottak a kormányerők ellen, kihasználva, hogy az Egyesült Államok vezette nemzetközi haderő megkezdte a kivonulást az országból. Nagy területeket vontak uralmuk alá, kiszorítva az ellenállást alig tanúsító kormányerőket.
Mindeközben a katari fővárosban, Dohában hónapok óta tartó afgánközi béketárgyalásokon a feleknek továbbra sem sikerül előrelépést elérniük. Az iszlám törvénykezést szigorúan alkalmazó tálibok 1996 és 2001 között már irányították az országot, amíg az Egyesült Államok vezette nemzetközi szövetség meg nem döntötte a hatalmukat.
Annegret Kramp-Karrenbauer német védelmi miniszter Berlinben elutasította azokat a felhívásokat, hogy a német katonák térjenek vissza Afganisztánba Kunduz elfoglalása után, ahol egy évtizeden át állomásoztak. Az Egyesült Államok után a német kontingens volt a második legnagyobb létszámú Afganisztánban, amely a kunduzi harcokban a legtöbb katonáját veszítette el a második világháború óta.
Felkészült-e társadalmunk és a parlament, hogy fegyveres erőket küldjünk egy háborúba, s hogy sok katonával ott maradjunk legalább egynemzedéknyi ideig? Ha nem, a legjobb megoldás, ha a partnereinkkel közösen kivonulunk
– írta a tárcavezető a Twitteren.
Az ENSZ Gyermekalapjának (UNICEF) szerint az erőszak fokozódása és kegyetlen jellege miatt a gyermekek élelmezése is nehézségekbe ütközik az évtizedek óta konfliktusok sújtotta országban. Az ENSZ Gyermekalapja arra is felhívta a figyelmet: nő a gyermekkatonák száma, és sok gyermek számára lelki sérülést okoz, hogy kénytelen végignézni a hozzá közel állók ellen elkövetett atrocitásokat.
Az UNICEF hétfői közleménye szerint az elmúlt három napban legalább 27 gyerek halt meg, és legalább 136 sebesült meg a harcok következtében három déli tartományban, Kandahárban, Paktiában és Hosztban.
(Borítókép: Tálib zászlót tartó emberek az afganisztáni határ közelében Pakisztánban. Fotó: Abdul Khaliq Achakzai / Reuters)