Titokban Kabulba utazott két amerikai képviselő, a Pentagon fel van háborodva
További Külföld cikkek
- Elfogatóparancsot adott ki a Nemzetközi Törvényszék az izraeli miniszterelnök ellen
- Egy szakértő nem zárja ki, hogy Donald Trump nukleáris fegyvert adna Ukrajnának
- Meghalt John Prescott
- Szardínián köthetnek ki a Donald Trump által elüldözött amerikaiak
- Gigantikus pert akasztanak a Netflix nyakába a Jake Paul–Mike Tyson-meccs miatt
Előre be nem jelentett látogatást tett a kabuli repülőtéren két amerikai kongresszusi képviselő a kaotikus kimenekítési művelet közepette kedden – közölték névtelenséget kérő amerikai tisztségviselők.
A demokrata párti Seth Moulton és Peter Meijer republikánus párti képviselők megérkezése váratlanul érte az amerikai külügyminisztérium és hadsereg helyszínen dolgozó munkatársait, akiknek erőforrásokat kellett átirányítaniuk a politikusok védelmére és tájékoztatására – írja az MTI.
A két képviselő a tájékoztatás szerint charterjárattal érkezett, és több órát töltött a radikális iszlamista tálibok kezére került Afganisztán fővárosának repülőterén, ahol gőzerővel dolgoznak a külföldiek evakuálásán.
A kongresszus tagjaiként kötelességünk felügyelni a kormányzat tevékenységét
– áll a katonákból lett politikusok közös nyilatkozatában.
Titokban hajtottuk végre ezt a látogatást, és csak a távozásunkat követően beszéltünk róla, hogy a lehető legkevésbé veszélyeztessük és zavarjuk meg a helyszínen dolgozó emberek munkáját, mivel információkat gyűjteni mentünk, nem pedig pózolni
– tették hozzá.
A két képviselő szerint azért vállalkoztak az útra, hogy rábírják Joe Biden elnököt arra, hogy hosszabbítsa meg az evakuálási művelet augusztus 31-i határidejét.
Miután beszéltünk a parancsnokokkal a helyszínen, és láttuk az ottani helyzetet, világossá vált számunkra, hogy mivel későn kezdtük az evakuálást, mindegy, mit teszünk, nem tudunk mindenkit kimenekíteni, még szeptember 11-ig sem
– szögezte le Meijer és Moulton.
Meijer, az amerikai hadsereg veteránja, korábban Irakban szolgált, később pedig humanitárius tevékenységet végzett egy civil szervezetnek dolgozva Afganisztánban. Moulton a tengerészgyalogságnál volt, és szintén Irakban szolgált.
Az ügyről tudomással bíró két amerikai tisztségviselő szerint az amerikai külügyminisztérium, a Pentagon és a Fehér Ház illetékesei is fel voltak háborodva a történtek miatt, mivel a látogatást nem egyeztették sem a diplomatákkal, sem a kimenekítést lebonyolító katonai parancsnokokkal.
Biden kedden este jelentette be, hogy az Egyesült Államok tartja magát az ütemtervhez, és augusztus 31-ig kivonja csapatait.
A Világbank zárolta az afganisztáni segélyekre szánt pénzeket
A Világbank zárolta az afganisztáni segély- és fejlesztési projektekre szánt összegeket a radikális iszlamista tálibok hatalomátvétele nyomán – közölte a nemzetközi pénzügyi szervezet egyik szóvivője.
Mélységes aggodalommal tölt el minket az afganisztáni helyzet és annak hatása az ország jövőbeni fejlődésére, különös tekintettel a nők helyzetére
– idézi az MTI a szóvivőt, aki szerint a Világbank a további lépéseket a nemzetközi közösséggel, illetve a fejlesztési együttműködésben részt vevő partnerekkel fogja összehangolni.
A szóvivő hangsúlyozta: az a cél, hogy az Afganisztánban kemény munkával elért eredményeket megőrizhessék, illetve tovább tudják támogatni a dél-ázsiai országban élő embereket.
Afganisztán a világ legszegényebb országai közé tartozik. A Világbank mindeddig kiemelt szerepet játszott a fejlesztési projektek finanszírozásában. Saját adatai szerint a pénzügyi szervezet 2002-től 2021 áprilisáig csaknem ötmilliárd dollár (1500 milliárd forint) támogatást nyújtott Afganisztánnak.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) a múlt héten jelentette be, hogy felfüggeszti a dél-ázsiai országnak nyújtott pénzügyi segítségét.