Önállóbb Európát az amerikai függőség helyett?
További Külföld cikkek
- A német elnök feloszlatta a Bundestagot, kiírták az új választásokat
- Többrendbeli gyilkossági kísérlettel vádolják a férfit, aki gyalogosok közé hajtott Londonban
- Holtan találták meg az eltűnt olasz hegymászókat
- Donald Trump üzent azoknak, akiknek Joe Biden megkegyelmezett a halálsoron: „Menjetek a pokolba”
- Brazil hatóságok szerint a BYD gyárát építő kínai munkások emberkereskedelem áldozatai
Akárcsak Szíria és Irak esetében, a status quo összeomlása Afganisztánban is erősíteni fogja a migrációt – írta az EUObserver portálon csütörtökön megjelent publicisztikájában Hilde Vautmans belga liberális európai parlamenti képviselő, a Renew Europe frakció tagja.
A rendezetlen amerikai kivonulás a politikus szerint újabb pont az egyoldalú döntések hosszú listájában, amelyeket az Egyesült Államok a szövetségeseire, valamint „a liberális nemzetközi rend” stabilitására való tekintet nélkül hozott meg.
Felidézte, a Fehér Ház szerint az amerikaiak megkapták, amit akartak Afganisztánban, most pedig másoknak kell megküzdeniük a beavatkozásuk hatásaival. Ez a képviselő szerint újabb rossz precedenst teremt a multilaterializmusnak, amit az amerikai vezetésű nemzetközi rend alapozott meg.
Hilde Vautmans szerint nem a Közel-Kelet az egyetlen régió, ahol a status quo stabilitása az amerikaiaktól függ. Noha inkább szimbolikus, az amerikai jelenlét Európa számára is erős stabilizáló tényező – jegyezte meg.
A képviselő úgy fogalmazott, arra nem kell számítani, hogy valamelyik európai országot vallási fanatikus hordák rohanják le egy amerikai kivonulás esetén, de például Görögországnak, Ciprusnak és a Balti országoknak előbb-utóbb célszerű lesz újragondolnia a biztonságát.
Hilde Vautmans szerint az EU-nak közös és realista menekültpolitikára van szüksége, amely hosszútávon több legális útvonalat biztosít a menekülteknek, működőképes befogadási, visszafogadási rendszert és hatékony határellenőrzést.
Rövidtávon az EU-nak szerinte mindent meg kell tennie, hogy kihozza az Afganisztánban ragadtakat: uniós állampolgárokat, az EU-nak dolgozó afgánokat és családjaikat, valamint az emberi jogokért harcolókat. Az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságával (UNHCR) Európának élen kell járnia az afgán menekültek támogatására és áttelepítésére irányuló nemzetközi erőfeszítésekben – tette hozzá.
Biztonsága érdekében Európának politikai tőkét kell fektetnie a multilateralizmusba, erősítenie kell Európa stratégiai autonómiáját. Ennek kapcsán kitért arra is, hogy az uniós külpolitikát hatékonyabbá tenné a többségi döntéshozatalra való átállás. Az amerikai erőtől való függőséggel szemben megfelelő európai haderő kialakítását is sürgette.
A liberális képviselő szerint az afganisztáni tragédia tanulságai közé tartozik, hogy az inváziók nem működnek, a földrajz megkerülhetetlen, a valódi reformokhoz elsöprő többségi támogatásra van szükség, a modernizáció és „nyugatosítás” pedig csak akkor fenntartható, ha valós politikai és kulturális mozgalmakból indul ki.
Kiemelte, Brüsszel nem tehet fel mint egy lapra – jelen esetben Joe Biden amerikai elnökre –, mert nem helyettesítheti a nemzetközi biztonsághoz való erős és közös európai hozzájárulást.
(Borítókép: Samuel Corum / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Getty Images / AFP)