- Külföld
- pfizer
- merck
- tabletta
- hatékonyság
- covid-19
- egészségügy
- koronavírus
- koronavírus a világban
- járvány
- gyógyszer
- vizsgálat
Jön a szájon át szedhető Pfizer, amely még az oltásnál is hatásosabb
További Külföld cikkek
- Ausztriában és Olaszországban ismét havazik
- Hamarosan forgalomba kerül a Szabadka-Újvidék gyorsvasút
- Felhőszakadás és heves áradások sújtották Bosznia nagy részét, legalább 14 ember meghalt
- Dokumentumfilm készül az elsüllyedt luxusjacht ügyével kapcsolatban
- Még az elnökválasztásba is beleszólhatott volna az amerikai dokkmunkások bénító sztrájkja
A gyártó abban bízik, hogy hamarosan mindenki hozzájut a tablettához, amelyet egy korábban kifejlesztett gyógyszerrel, a Ritonavirral együtt kell bevenni, amikor megjelennek az első tünetek. A cég egy olyan vizsgálat eredményeire hivatkozik, amelyet még a kísérletek lezárulta előtt végeztek, és azt mutatja, hogy
az esetek 89 százalékában sikerült megelőzni, hogy bárki kórházba kerüljön vagy a vírus az ÉLETÉT KÖVETELJE.
A kísérleteket olyan felnőttek körében végezték, akik különösen veszélyeztetett csoportokba tartoznak. A tünetek megjelenését követően három–öt napig adták nekik az új készítményt, illetve egyesek placebót kaptak. A vizsgálati eredmények szerint azok közül, akiket a tabletta és a Ritonavir keverékével kezeltek, mindössze 0,8 százalék került kórházba négy héten belül, vagyis 389 beteg közül csak három. Viszont azoknál, akik csak placebót kaptak, ez az arány elérte a hét százalékot, vagyis a 385 fő közül 27 szorult később kórházi kezelésre.
A placebóval kezeltek közül hét beteg halt meg, míg a kísérleti tablettával és Ritonavirral kezeltek közül senki. A készítmény – egyelőre még csak PF-07321332 kórszámon fut – fehérjebontó enzimgátló, amelyet úgy terveztek, hogy leállít vagy blokkol egy olyan enzimet, amely a vírus sokszorozódásához kell.
Albert Bourla, a Pfizer vezérigazgatója a CNN-nek úgy nyilatkozott:
Szerintem ez nagy nap az emberiség számára!
Majd azzal folytatta, hogy vírusellenes kísérleti tablettájuk – ha majd engedélyezik – életeket ment, csökkenti a vírus okozta tüneteket, és tízből kilenc esetben megakadályozza, hogy a beteg kórházba kerüljön.
Ígéretes vizsgálati eredmények, berobbant részvények
A bejelentés alig egy nappal azt követően történt, hogy az Egyesült Királyságban engedélyezték a Merck tablettájának, a Molnupiravirnak az árusítását, amely hasonló elven működik, viszont hatékonysága csak ötvenszázalékos. A britek már rendeltek 480 ezer Merck-tablettát és lekötöttek 250 ezer darabot az új Pfizer-készítményből.
A bejelentés nyomán kilőttek a Pfizer-részvények a tőzsdén, rövid idő alatt tizenegy százalékkal drágultak a papírok. Ugyanakkor a hír nyomán 8,5 százalékkal esett a Merck-részvények értéke – számolt be a Reuters.
A Pfizernél úgy nyilatkoztak, hogy a roppant ígéretes vizsgálati eredmények nyomán nem is várják meg a kísérletek lezárását, hanem az eddigi vizsgálati adatok birtokában, még november 25. előtt benyújtják az engedélyeztetési kérelmüket az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerfelügyeleti Hatósághoz, sürgősségi elbírálást kérve.