- Külföld
- lengyelország
- belarusz
- litvánia
- illegális bevándorlók
- határkerítés
- európai unió
- mateusz morawiecki
- viktorija cmilyte-nielsen
- lettország
Bevándorlók két nagyobb csoportja átszakította a lengyel határkerítést
További Külföld cikkek
- Harminckét ember meghalt egy buszbalesetben Brazíliában
- Legalább 13 ember meghalt Nigériában, amikor tömegverekedés alakult ki a karácsonyi adományok elosztása miatt
- Terror Magdeburgban: egy kilencéves gyerek is a támadás áldozata
- Hatvan év után végleg kivonul az egyik legnagyobb európai ország Csádból
- Fidesz−KDNP EP-delegációja: A fizikai bántalmazás nem fér be a véleménynyilvánítás szabadságának keretei közé
Bevándorlók két nagyobb csoportja átszakította a kerítést a lengyel-belarusz határon, és átjutott Lengyelország területére – közölte szerdára virradóra a PAP lengyel hírügynökség. A Białystok helyi rádió híradása alapján azt írták, hogy
több tucat ember kedd este lerombolta a határkerítést Krynki és Białowieża települések közelében, és átjutott a határon. Egyes határsértőket visszafordították Belarusz irányába, másoknak viszont sikerült kereket oldaniuk.
A Belarusszal szomszédos uniós tagállamok, Litvánia, Lengyelország és Lettország határaihoz hónapok óta érkeznek illegális bevándorlók, legtöbbjük Irakból. Az Európai Unió azzal vádolja Alekszandr Lukasenko belarusz elnököt, hogy az ő rendszere szervezi a bevándorlók szállítását a határra, megtorlásul a Belarusz ellen elrendelt nyugati büntetőintézkedésekért.
A lengyel hatóságok szerint jelenleg több ezer bevándorló tartózkodik a határ belarusz oldalán, és ők újabb támadást akarnak indítani a sikertelen hétfői tömeges határátkelési kísérlet után. Mateusz Morawiecki lengyel kormányfő kedden arra figyelmeztetett, hogy a lengyel-belarusz határon uralkodó helyzet az egész Európai Unió stabilitását veszélyezteti. Fogadkozott, hogy Lengyelország az európai uniós és NATO-partnerekkel együtt védeni fogja az európai békét.
A dpa német hírügynökség közölte, hogy a lengyel hatóságok kedd este feltartóztatták a Seebrücken Deutschland és a LeaveNoOnBenihd nevű szervezet aktivistáit szállító buszt. A két szervezet humanitárius segélyt szállított a határnál összegyűlt bevándorlóknak, akiket Németországba akar szállíttatni. A német belügyminisztérium arra figyelmeztetett, hogy ennek büntetőjogi következményei lehetnek.
Közben kedd éjféltől Litvániában rendkívüli állapot lépett hatályba a belarusz határ térségében a kialakult válsághelyzet miatt. Az egyelőre csak egy hónapra szóló rendkívüli jogrend bevezetéséről a litván parlament hozott döntést. Az intézkedés a határ menti öt kilométeres sávra vonatkozik, illetve azokra a befogadóhelyekre, ahol a Fehéroroszországon át érkezett afrikai és ázsiai illegális bevándorlókat szállásoltak el.
A határövezetbe csak külön engedéllyel lehet belépni (ez nem vonatkozik a helyi lakosokra), és tilos ott gyülekezni. A befogadóhelyeken tartózkodó bevándorlók nem használhatnak elektronikus távközlési eszközöket és internetet, kizárólag a hatóságokkal való kapcsolattartáshoz lehet azokat igénybe venni. Viktorija Cmilyte-Nielsen parlamenti elnök azt mondta, hogy az illegális bevándorlás elleni harchoz már nem elegendőek a kormány rendelkezésére álló eszközök olyan körülmények közepette, amikor a Lengyelország elleni „hibrid támadások” erősödése Litvánia nyugalmát is fenyegetik.
Az éve eleje óta a litván-belarusz határon több mint négyezer illegális bevándorlót vettek őrizetbe, ötvenszer többet, mint a tavalyi év egészében. A Belarusszal szomszédos uniós tagállamok, Lengyelország, Litvánia és Lettország határaihoz hónapok óta érkeznek, legtöbbjük Irakból.
(via MTI)