Boris Johnson: sorsfordító a klímaegyezmény
A brit miniszterelnök szerint a glasgow-i klímaértekezleten elért megállapodás sorsfordító jelentőségű, elsősorban azért, mert véget vet a szénből nyert energia termelésének és felhasználásának. A glasgow-i klímacsúcson megkötött egyezményről.
Boris Johnson azt mondta: ez az első olyan környezetvédelmi intézkedési terv, amelyben konkrétan szerepel, hogy a szén használatát az energiatermelésben csökkenteni kell.
Hozzáfűzte: a nettó karbonsemlegesség elérésére kötelezettséget vállaló országok részaránya a globális hazai össztermék (GDP) értékén belül immár eléri a 90 százalékot.
Emellett 130 ország csatlakozott a glasgow-i értekezleten ahhoz az egyezményhez, amelynek célja a globális erdőpusztítás folyamatának megállítása és visszafordítása. Ezekben az országokban van a világ erdőségeinek több mint kilenc tizede, írta az MTI.
Johnson jelezte: örömébe csalódottság is vegyül, hiszen egyes országok ellenállása miatt nem sikerült olyan ambiciózus megszövegezésű egyezményt elérni, amilyent eredetileg terveztek. Az eredeti határozattervezetben a szénfelhasználás szakaszos megszüntetése szerepelt, ám az utolsó pillanatban, India kifogása nyomán a végleges szövegbe ehelyett a szakaszos csökkentés kifejezés került.
Az indiai kormány képviselője ezt azzal indokolta, hogy a fejlődő országok előtt álló legfontosabb feladat még mindig a szegénység felszámolása, emiatt nem tudnak ígéretet tenni a szén és általában a fosszilis üzemanyagok termelésének, használatának, illetve használatuk támogatásának teljes megszüntetésére.