A világon 254,3 millió ember fertőződött meg eddig a koronavírus-járványban. Egy nappal korábban 253,8 millió Covid-beteget tartottak nyilván. A halálos áldozatok száma meghaladta az 5 millió 114 ezret a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem adatai szerint, a keddi közlés 5 millió 106 ezer elhunytat jelzett, írta a távirati iroda.
Szakértők szerint a 192 államban, illetve régióban diagnosztizált esetek száma nem tükrözi pontosan a valóságot, mert az egyes országokban többé-kevésbé korlátozott a tesztek száma, és a nyilvántartás kritériumai is különböznek.
A hivatalos adatok szerint a Covid–19 nevű kórnak az Amerikai Egyesült Államokban van a legtöbb, 47 millió fertőzöttje, a halálos áldozatok száma eléri a 765 ezret. Indiában 34,4 millió Covid-beteget, illetve 463 ezer elhunytat jegyeztek fel. Brazíliában csaknem 22 millió fertőzöttről és több mint 611 ezer halálos áldozatról tudnak. Az Egyesült Királyságban 9,6 millióan betegedtek meg a Covid–19-kórban, illetve szövődményeiben, és csaknem 143 ezer halálos áldozatot követelt a fertőzés.
Benyújtotta az amerikai gyógyszerhatóságnak (FDA) az engedélykérelmet a Pfizer a koronavírus elleni, szájon át szedhető tablettájára. Ez a magas kockázatú betegeken segíthet majd. Ha zöld utat ad a kérelemnek az FDA, akkor a medicinát a kór korai szakaszában alkalmazhatják, közölte a portfolio.hu.
Sajtóértesülések szerint még idén megkaphatja az FDA vészhelyzeti engedélyét az amerikai cég, a készítmény révén csökkenthető a kórházak leterheltsége a kritikus téli időszakban. Az idén 180 ezer adagnyi gyógyszer legyártását ígéri az amerikai cég, amit jövőre 50 millióra emelhet.
A Paxlovid elnevezésű készítmény jól szerepelt a teszteken a magas kockázatú betegek esetében; az enyhe és mérsékelt súlyosságú tüneteket mutatóknál 89 százalékkal mérsékelte a kórházba kerülés és a halál kockázatát, ha a diagnózist követő három napon belül szedni kezdték a gyógyszert.
Egy kezelés 30 tablettából áll, amit 5 napon keresztül kell szedni. Folyamatban van az amerikai gyógyszerhatóságnál egy másik koronavírus-gyógyszer, az MSD molnupiravir nevű készítményének engedélyeztetése is.