A japán út: jön a gigantikus gazdaságélénkítő csomag
További Külföld cikkek
- Beperlik az írók a Metát, mert szerintük műveiket felhasználták a cég MI-modelljének fejlesztéséhez
- Rendkívül értékes a magyar útlevél
- Letartóztatása után küldött váratlan üzenetet a venezuelai ellenzék vezetője
- Szijjártó Péter: A sok rossz hír mellett azért néha jön egy-egy jó is
- Elítélte a bíróság Donald Trumpot
A harmadik negyedévben például a vártnál nagyobb mértékben, 0,8 százalékkal csökkent a gazdaság teljesítménye az előző negyedévhez képest. Az év elején ugyan gyengélkedett, de a második negyedévben már 0,4 százalékkal emelkedett a teljesítménye – írja elemzésében a Reuters.
A most bejelenteni tervezett, 490 milliárd dollárnak megfelelő csomaggal a koronavírus japán gazdaságra gyakorolt negatív hatásait igyekeznek enyhíteni. Ugyanakkor ennek, valamint a korábbi élénkítő és támogatási csomagoknak köszönhetően veszélyes mértékűre nőtt az államadósság. Ezek magukba foglaltak olyan döntéseket is, amelyek nyomán készpénztámogatással segítették a járvány idején bajba került családokat, ahol a keresők valamelyike elveszítette állását.
A kabinet és a kormányzó párt vezetőinek tanácskozásán beszélt Kisida Fumio miniszterelnök arról, hogy egy 56 ezer milliárd jenes (490 milliárd dolláros) csomagot tervez, ám ehhez valószínűleg még a pénzügyi év márciusi vége előtt módosítani kell a jelenlegi költségvetést.
A csomag négy részből áll:
- 22 milliárd jen megy kórházi ágyak/férőhelyek és egészségügyi felszerelések beszerzésére.
- 9 milliárd jent költenek vakcinafejlesztésre és a felkészülésre a járvány következő hullámára.
- Mintegy 20 milliárd jent fordítanak készpénzfizetésekre is olyan háztartások számára, amelyek a járvány gazdasági következményei miatt elveszítették bevételüket, illetve ugyanebből szeretnék felfuttatni a japán chipgyártást is.
- Végül a fennmaradó pénzt közmunkákra és katasztrófavédelmi projektekre költenék.
Mindezek nyomán a tokiói kormány arra számít, hogy a tavasszal véget érő idei, illetve a 2023 márciusával záruló következő pénzügyi évben már 5,6 százalékos GDP-növekedést fog generálni az új gazdasági ösztönzőcsomag. Ugyanakkor elemzők megjegyzik, hogy
a világ harmadik legnagyobb gazdaságának teljesítménye nem követi más, olyan fejlett országokét, mint az Egyesült Államok,
ahol a kereslet erősödésének köszönhetően 2 százalékkal nőtt a gazdaság a harmadik negyedévben. Kínában is a vártnál erősebb ütemben bővült az ipari termelés és a kiskereskedelmi forgalom októberben, dacára a szűkös kínálatnak és a járvány miatti újabb korlátozásoknak.