- Külföld
- angela merkel
- koronavírus
- vakcina
- kötelező oltás
- németország
- koronavírus a világban
- egészségügy
- járvány
- járványügyi intézkedések
Az oltatlanok számára bezár Németország
További Külföld cikkek
- Meghalt John Prescott
- Szardínián köthetnek ki a Donald Trump által elüldözött amerikaiak
- Gigantikus pert akasztanak a Netflix nyakába a Jake Paul–Mike Tyson-meccs miatt
- Kiszivárgott egy titkos orosz dokumentum, így osztaná fel a Kreml Ukrajnát a háború után
- Bombaciklon sújtott le az Egyesült Államokra, többen meghaltak
Februártól kötelező lehet a koronavírus elleni oltás Németországban – jelentette be Angela Merkel.
A távozó kancellár és utódja, Olaf Scholz a német tartományok vezetőivel tartott találkozót, és megegyeztek néhány új járványügyi lépésben. A német sajtó „az oltatlanok bezárásaként” emelgeti a rendelkezéseket.
Angela Merkel bejelentette, hogy újabb korlátozásokat vezetnek be a karácsonyi ünnepek idejére, amelyek elsősorban – de nem kizárólag – az oltatlanokat fogják érinteni.
- Meghosszabbították a már eddig is érvényben levő járványügyi szabályokat.
- A szaküzletekbe, vendéglátóhelyekre, színházakba, mozikba és egyéb kulturális intézményekbe csak a beoltott vagy a fertőzésen átesett emberek léphetnek be (a németek ezt 2G-szabályként emlegetik). A védettséggel nem rendelkezők tehát csakis az alapvető fogyasztási cikkeket árusító boltokba léphetnek be, máshova nem. Tartományi szinten ezen a rendelkezésen annyiban módosíthatnak, hogy akár egy nemrég készített negatív teszttel rendelkező embereket is beengednek.
- A sporteseményeken, kulturális rendezvényeken is korlátozzák a résztvevők számát, ezeken is csak beoltottak vehetnek részt. Zárt helyiségben legfeljebb a kapacitás felét lehet felhasználni, és maximum ötezer nézőt engedhetnek be. Kültéri eseményeken – például focimeccseken – tizenötezer fő a limit (Markus Söder bajor miniszterelnök még ennél is tovább ment, és nemrég bejelentette, hogy Bajorországban mindenhol zárt kapus meccseket játszanak a következő hetekben).
- Beltéri magánrendezvényeken legfeljebb ötven ember vehet részt, méghozzá csak azok, akik be vannak oltva vagy korábban átestek a fertőzésen. Kültéri rendezvényeken kétszáz ember a limit hasonló feltételek mellett.
- Egy-egy háztartás tagjai legfeljebb egy további háztartás maximum két tagjával tölthetik együtt az időt, ha van a csoportban oltatlan személy is.
- Döntöttek arról, hogy a jövőben akár az ápolók, gyógyszerészek és fogorvosok is beadhatják majd az oltást.
- Kötelezővé teszik a maszkviselést az összes oktatási intézményben (az általános iskoláktól kezdve a felsőoktatásig bezárólag).
- A diszkóknak, kluboknak teljesen be kell majd zárniuk, ha a fertőzöttek száma egy bizonyos érték fölé emelkedik helyi szinten.
- Újévkor tilos lesz a gyülekezés és a tűzijátékok használata (ez már tavaly is így volt).
Korábban egyébként már több német tartományban is szigorú korlátozásokat vezettek be az oltatlanokkal szemben.
A mostani döntések részben ezeket másolják országos szinten, de ezek csak egyfajta minimumot jelentenek, a tartományok akár szigorúbb előírásokat is bevezethetnek saját hatáskörükben.
Kötelező oltás jöhet
Angela Merkel a fentiek mellett azt is közölte, hogy konkrét lépéseket is tesznek annak érdekében, hogy kötelező legyen az oltás Németországban. Elmondta, hogy felkérik a Német Etikai Tanácsot (Deutscher Ethikrat) arra, hogy év végéig dolgozzon ki egy állásfoglalást, amelynek alapján meg lehet vitatni és el lehet dönteni az ügyet a szövetségi parlamentben (Bundestag). A kötelezettséget szerinte februártól vezethetnék be.
Ha a Bundestag helyében lennék, megszavaznám
– mondta a kancellár, hozzátéve: nagyon súlyos a járványhelyzet Németországban, és az átoltottság még mindig alacsonyabb, mint sok más európai országban. Nemrég az is kiderült, hogy Angela Merkelen kívül a hivatalba lépő kancellár, Olaf Scholz is támogatja az oltás kötelezővé tételét.
Az új német kormány december 8-án lép hivatalba.
(Bild)
(Borítókép: Vásárlók Németországban. Fotó: Sean Gallup / Getty Images Hungary)