Ferenc pápa ismét Leszboszon járt a menekülteknél
További Külföld cikkek
- Elfogatóparancsot adott ki a Nemzetközi Törvényszék az izraeli miniszterelnök ellen
- Egy szakértő nem zárja ki, hogy Donald Trump nukleáris fegyvert adna Ukrajnának
- Meghalt John Prescott
- Szardínián köthetnek ki a Donald Trump által elüldözött amerikaiak
- Gigantikus pert akasztanak a Netflix nyakába a Jake Paul–Mike Tyson-meccs miatt
Vasárnap egy leszboszi táborban tett a menedékkérőknél látogatást Ferenc pápa a görögországi látogatása részeként.
Ferenc pápa a látogatás során körbejárta a tábort, kezet fogott és pacsizott a gyermekekkel, és közös fotókat készített velük, valamint egy beszédet is mondott. Emlékezetes, hogy az egyházfő korábban, 2016-ban, az akkori migrációs válság idején már járt Leszboszon.
Ezzel kapcsolatban a mostani látogatásán mondott beszédében Ferenc pápa azt mondta: az eltelt öt év kevés változást hozott, és Európa még mindig érzéketlen, nemtörődöm magatartást tanúsít a menedékkérőkkel szemben, ezzel pedig gyakorlatilag halálra ítéli őket.
Minden férfit és nőt, mindannyiunkat arra kérem, hogy győzzük le a bénító félelmet, a gyilkos érzéketlenséget, a cinikus nemtörődömséget, ami halálra ítéli a szükséget szenvedőket
– mondta az egyházfő, hozzátéve: a Földközi-tenger, a „mare nostrum”, amely a civilizáció bölcsője volt egykor, most a „civilizáció hajóroncsává”, egy nagy temetővé, a „halál tengerévé” (mare mortuum) vált, miután a csempészek csónakjainak elsüllyedésekor rengetegen halnak meg.
Ferenc pápa egyben azt is elítélte, hogy sok politikus mind a mai napig haszonszerzésre használja fel a migrációt.
Könnyű megnyerni a közvéleményt azáltal, hogy mások iránt félelmet gerjesztenek. [...] A távoli, kiinduló okokat kell megtámadni, nem azokat a szegény embereket, akik a következményekért fizetnek, és akiket a politikai propaganda is felhasznál
– mondta.
Az egyházfőt a látogatás alatt egy kongói menekült, Christian Tango Mukaya is üdvözölte, aki köszönetet mondott neki azért, hogy rendszeresen szót emel értük.
Bízunk benne, hogy a pápa érkezése változást hozhat. Változást a helyzetünkben, mert jobb életet szeretnénk. Azt kérjük a pápától, hogy segítsen nekünk, hogy emeljen szót értünk Európában
– mondta a férfi, aki az utazás alatt elszeparálódott a feleségétől és három gyermekétől.
A pápa ötnapos görögországi és ciprusi látogatásának talán a legfontosabb kérdése a migráció. Az egyházfő a vizit keretében több alkalommal is arra kérte, kéri az európai vezetőket, hogy ne építsenek falakat, és ne tápláljanak gyűlöletet az érkezőkkel szemben.
A pápai körutat Athénban egy kisebb botrány zavarta meg, ott ugyanis egy idős ortodox pap a látogatást megzavarva, kiabálva eretneknek nevezte a pápát. Az illetőt végül a rendőrök vitték el.