Orbán Viktor az új német kormányról: Ebben többé már nem állunk egymás mellett
További Külföld cikkek
- Őrizetbe vettek egy üzbég férfit a kedd reggeli moszkvai pokolgépes merénylettel kapcsolatban
- Szörnyű tömegsírok tanúskodnak az Aszad-rezsim rémtetteiről
- Zelenszkij kemény üzenetet küldött Orbán Viktornak, de szerinte eljöhet a béke 2025-ben
- Vád alá került az amerikai egészségbiztosító vezérigazgatójának meggyilkolásával vádolt férfi
- Így vadásszák le az ukránok a Putyinhoz hű embereket
Az új balliberális német kormány távolodik Helmut Kohl Európájától egy német befolyás alatt álló, centralizált brüsszeli bevándorlás- és genderpárti politika felé. Ebben már nem állunk egymás mellett. Az idő fogja megmondani, hogyan alakul a helyzet – írta Orbán Viktor abban a véleménycikkben, amely a Bildben jelent meg szerdán, az új német kancellár, a szociáldemokrata Olaf Scholz megválasztása napján.
A véleménycikk szerkesztett és kiegészített változata annak a bejegyzésnek, amelyet Orbán Viktor néhány napja közölt Szamizdat címen futó sorozatában. Méltatja Magyarország és Németország kapcsolatát, kiemelve, hogy 2010-től a most távozó kereszténydemokrata kancellárral, Angela Merkellel „együtt” irányította a helyreállítást a pénzügyi világválság után, és bár a „fegyelmezett” németek, illetve a „rebellis, nonkonformista” magyarok célja egy olyan Európa volt, ahol minden nemzet otthon érezheti magát, a 2015-ös migrációs válsággal megtört az egység.
Ez Rubiconná azért vált, mert felfedte a közöttünk lévő mély filozófiai, politikai és érzelmi különbségeket a nemzetről, a szabadságról és Németország szerepéről. Kiderült, hogy a magyaroknak és más közép-európaiaknak a haza immanens, a nemzet origó, hazaszeretet nélkül nincs egészséges érzelmi élet. Kiderült, hogy a németek az európai civilizáció másik ösvényén haladnak, valamiféle posztkeresztény és posztnemzeti állapot felé
– fejti ki Orbán Viktor, hozzáfűzve, Angela Merkel tizenhat éven át tartó kancellári szerepvállalása alatt ő hiányolta a világos válaszokat a jelenkor kérdéseire. Szerinte csak az biztos, hogy Angela Merkellel a kétértelműség, a homályos politikai célkitűzések (a Szamizdat-sorozat szövege szerint a „lopakodó politika”) és a magát sodródni hagyó világ véget ért.
Ezen túl a magyar miniszterelnök arra hívja fel a figyelmet, hogy a magyarok voltak azok, akik kiütötték az első követ a berlini falból, gondolatait pedig azzal zárja, hogy az új német kormányon múlik, hogy az egymás iránti tisztelet és az egymástól eltérő nézetek világa gazdagítani fogja vagy tehernek számít-e a színekkel teli Európában.
A kereszténydemokratákhoz közel álló Bild jelentős politikai befolyással bír Németországban. Közéleti szerepéről sokat elárul, hogy 2002-ben a néhai kancellár, Helmut Kohl lehetett az egyik tanú az akkori főszerkesztő, Kai Diekmann esküvőjén. A menyasszony a bulvárlap publicistája, Katja Kessler volt.
(Borítókép: Attila Kisbenedek / AFP)