Forrong Belgrád, kegyetlen verekedéssel indult a kampány
További Külföld cikkek
- Elraboltak egy csecsemőt egy bécsi kórház szülészeti osztályáról
- Pattanásig feszült a hangulat a Külügyi Tanács brüsszeli ülése előtt
- Szijjártó Péter szerint szégyenletes, abszurd és elfogadhatatlan ez a döntés
- Oroszország azzal támadja az Egyesült Királyságot, hogy Ukrajna oldalán belépett a háborúba
- Vlagyimir Putyin belebukhat, ha meghozza ezt a súlyos döntést
A szerb kormány csütörtökön tárgyal a kisajátítási törvény módosításáról. A többi között ennek a javaslata váltotta ki azt a rég nem látott tiltakozási hullámot, amely az elmúlt szombatokon órákra megbénította a forgalmat szinte az egész országban.
Siniša Mali pénzügyminiszter ugyan azt állítja, hogy a törvénynek semmi köze a Nyugat-Szerbiában lítiumbányát nyitni szándékozó Rio Tintóhoz, és – Aleksandar Vučić államfőhöz hasonlóan – leszögezte, hogy „nem születik döntés az ott élő polgárok”, valamint egy elkészült környezeti hatástanulmány nélkül, de ez így nem teljesen helytálló.
Az idő ugyanis sürget: a kormány után a szerb képviselőháznak már másnap el kell fogadnia a törvényt, az elnöknek pedig haladéktalanul alá kell írnia, hogy december 10-én, a korábban elfogadott határidő utolsó napján hatályba léphessen.
A képviselőházi szavazás kimenetele – parlamenti ellenzék híján – nem kétséges.
A tét nem kicsi. Az egyik legnagyobb globális bányászati óriás, a Rio Tinto 2,4 milliárd dollárt tervez befektetni a Belgrád közelében fekvő jadari lítiumbánya megnyitásába, amely háromezer munkahelyet teremt. Hogy milyenek az idősávok egy felfedezésnél? A cég még 2004-ben bukkant a szerb készletre, és megannyi vizsgálat után 2026-ban indítaná a kitermelést – amennyiben hozzájut a szükséges földterületekhez.
Ez szolgálja az alapját a kisajátítási törvény megváltoztatásának, amely lehetővé teszi, hogy az állam gyorsított eljárásban, lerövidített határidővel elkobozza a magántulajdonban lévő ingatlant – ha a vagyonelkobzás közérdekű projektet szolgál. A tulajdonosok persze kapnak kártérítést, de esetenként csökkentettet.
A kormány a külföldi befektető érdekeit szolgálja
A tiltakozók azzal érveltek, hogy a törvénymódosítás a Rio Tintónak kedvez, hogy hozzájuthasson azokhoz a megmaradt telkekhez, amelyeket még nem sikerült megvásárolnia a helyiektől.
A kisajátítási és a népszavazási törvény november végén már elfogadott módosítása – ez utóbbi többé nem teszi szükségessé az ötvenszázalékos részvételt a referendum érvényességéhez – szolgált ürügyül az elégedetlenség kinyilvánítására két egymást követő hétvégén: november 27-én és december 4-én. A tüntetések azonban megalapozzák az áprilisban esedékes parlamenti választások alaphangulatát is.
Belgrádban és Újvidéken az utakat torlaszolták el, sőt a fővárosban még az autópályát is, a tüntetés azonban Šabacban kíméletlen utcai verekedésbe torkollott.
Tokom današnje blokade mosta u Šapcu došlo je do tuče - na snimcima se vidi grupa maskiranih muškaraca koji palicama, čekićem i bagerom pokušavaju da probiju blokadu
— BBC NEWS na srpskom (@bbcnasrpskom) November 27, 2021
Snimci: @PodrinskeNovine
Opširnije * https://t.co/or4efNUGzB pic.twitter.com/e0ZEHFQFhT
Volt, ahol a Vučić-féle Szerb Haladó Párt hívei kalapáccsal fenyegették meg a törvénymódosítások ellen tiltakozókat.
Batinaši Srpske napredne stranke palicama i čekićima su napali aktiviste i okupljene građane na blokadi starog mosta u Šapcu.
— Ne davimo Beograd (@nedavimobgd) November 27, 2021
Više ljudi je lakše povređeno, a napadnuta je i aktivistkinja pokreta Ne davimo Beograd.https://t.co/FCRnLmTWMM
A kirendelt rendőrök a nőket sem kímélték.
Strašnooooooooo !!!!!!!!!!! pic.twitter.com/kBimpDm5pW
— Milorad Savic (@MiloradSavic16) November 27, 2021
A december 4-i tüntetés után nagy publicitást kapott Novak Đoković Instagram-bejegyzése, aki a tiltakozó környezetvédők mellé állt:
Az egészség kulcsa a tiszta levegő, a víz és az élelmiszer. Ezek nélkül az egészséggel kapcsolatos minden egyéb dolog szófecsérlés
– írta a világelső szerb teniszező, aki arra is emlékeztetett, hogy a természet az anyánk, aki gazdagítja mindannyiunk életét.
A Rio Tinto egyébként a környezeti hatástanulmány elkészültéig nem kap működési engedélyt. A szerb kormány pedig azt ígérte, hogy a helyi lakosság népszavazáson dönthet a bánya sorsáról.
Frissítés: a belgrádi kormány csütörtöki ülésén visszavonták a kisajátítási törvényt és jelezték, hogy módosítják a népszavazási törvényt is.
(Borítókép: Tüntetés Belgrádban 2021. december 4-én. Fotó: Oliver Bunic / AFP)