Szinte teljes energetikai függetlenséget biztosíthat Romániának a fekete-tengeri földgáz kitermelése
Szinte teljes mértékű energetikai függetlenséget biztosíthat Romániának a Fekete-tenger alatt levő, Neptun Deep elnevezésű gázmező kitermelése – jelentette ki Virgil Popescu román energiaügyi miniszter.
A tárcavezető az Euractiv portálnak elmondta, hogy a hatóságok mielőbb a parlament elé terjesztik azt a törvénymódosító javaslatot, amely a befektetők számára kedvezőbb feltételeket biztosít a jelenleginél. A hatóságok az idénre ígérték ennek a jogszabálynak az elfogadását, de ez egyelőre nem történt meg.
A miniszter ennek ellenére reményét fejezte ki, hogy 2026-ban az osztrák OMV és a Romgaz román állami vállalat elkezdheti a földgáz kitermelését. Csak a Neptun Deep gázmezőből évente tízmilliárd köbméter földgáz hozható felszínre, miközben Románia éves gázfogyasztása mintegy 12 milliárd köbméter – emlékeztetett a miniszter.
Popescu reméli, hogy a befektetők 2022-ben meghozzák a kitermelés elkezdéséről szóló döntést, így 2026-ban elkezdődhet a nyersanyag felszínre hozatala.
A Romgaz részvényesi közgyűlése múlt pénteken hagyta jóvá, hogy az állami vállalat megvásárolja az amerikai ExxonMobilnak a fekete-tengeri Neptun Deep elnevezésű gázmezőben birtokolt ötvenszázalékos részesedését. Az 1,06 milliárd dollár értékű tranzakció 2022 első negyedévében zárulhat le. A román fél részéről még a nemzetbiztonsági kérdésekkel foglalkozó Legfelsőbb Védelmi Tanácsnak és az ásványkincsek kitermeléséért felelős szakhatóságnak is jóvá kell hagynia a tranzakciót. A másik ötvenszázalékos részesedés az osztrák OMV vállalaté, amely a román féllel kötött megállapodás szerint a gázmező operátora lesz.
Christina Verchere, az OMV Petrom vezérigazgatója múlt héten arra figyelmeztetett, hogy amennyiben a román parlament nem fogadja el idén az úgynevezett offshore-mezők kitermelését szabályozó törvény módosítását, a beruházók várhatóan csak 2023-ban döntenek a kitermelés sorsáról.
A Neptune Deep-mező a magyar kormány számára is érdekes, korábban, még az orosz szerződés megújítása előtt komoly reményeket fűztek a mielőbbi kitermeléshez, mivel az innen származó földgáz segíthet diverzifikálni az ország gázellátását, hogy az ne csak a Gazprom által szállított, illetve a krki LNG-terminálhoz kötődjön.
(via MTI)