Ismét a lengyel alkotmánybírósággal bíráltatná felül az uniós szabályt a lengyel kormány
További Külföld cikkek
- Új külügyminisztert nevezett ki a szíriai vezetés
- Az Egyesült Államok felajánlotta segítségét a németországi terrortámadás kivizsgálásához
- A volt skót igazságügyi miniszter is megszólalt a Lockerbie-merényletről
- Vlagyimir Putyin ismét beintett a Nyugatnak, nem kíván boldog karácsonyt és újévet
- Harminckét ember meghalt egy buszbalesetben Brazíliában
Alkotmánybírósági panaszt nyújtott be csütörtökön Zbigniew Ziobro lengyel igazságügyi miniszter; beadványában azt kéri, hogy a varsói taláros testület ítélje meg, az uniós jogállamisági feltételrendszer összhangban áll-e a lengyel alaptörvénnyel. Lépéséről Ziobro rendkívüli sajtóértekezletén számolt be.
Alapos jogi elemzés után a legkisebb kétség sem fér ahhoz, hogy a feltételrendszer merő ellentétben van a lengyel alkotmánnyal
– jelentette ki.
Az uniós költségvetési kondicionáló rendeletet kiadott szervek visszaélést követtek el, úgy bővítették az uniós alapszerződés vonatkozó előírásának értelmezését, hogy újabb jogosultságokra tettek szert – értelmezte a helyzetet a miniszter. Úgy látta, maga a feltételrendszer tekinthető „a jogállamiságot nyilvánvalóan sértőnek”, az ezzel kapcsolatban folytatott vita pedig „igazából a hatalomról és a szuverenitásról szól”.
Az egyik kisebb lengyel kormánykoalíciós pártot, a radikális jobboldal felé húzó Szolidáris Lengyelországot (SP) vezető Ziobro felidézte, tömörülése annak idején ellenezte a feltételrendszer elfogadását, amelyre mint mondta, Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök végül rábólintott.
Az uniós költségvetés védelmét szolgáló általános, a jogállamisági feltételrendszerről szóló, az Európai Parlament és a Tanács által elfogadott rendelettel összefüggésben Lengyelország és Magyarország márciusban keresetet nyújtott be az Európai Unió (EU) Bíróságához. A keresetet a luxembourgi székhelyű bíróság főtanácsnoka december 2-án ismertette, a bíróságot nem kötelező indítványa szerint el kell utasítani, mert a jogállamisági feltételrendszert a megfelelő jogalapon fogadták el, összeegyeztethető az uniós szerződések 7. cikkével és tiszteletben tartja a jogbiztonság elvét.
A varsói alkotmánybíróság Lengyelország 2004-es EU-csatlakozása óta több, az uniós és a nemzeti jog viszonyáról szóló ítéletet adott ki, melyekben megerősítette a lengyel alaptörvény elsőbbségét. Két, ilyen jellegű idei alkotmánybírósági döntés miatt az Európai Bizottság szerdán kötelezettségszegési eljárást indított Lengyelország ellen, miután a testület nyíltan kimondta, hogy az EU-nak nincs jogelsőbbsége.
(via MTI)