Levették az Európai Unió zászlóját a párizsi diadalívről
Az Európai Unió soros francia elnöksége miatt a párizsi diadalívre felkerült egy óriási uniós zászló, amelyet azonban a jobboldali politikusok tiltakozása miatt most levettek onnan, írta meg a BBC.
A szélsőjobboldali pártvezető, Marine Le Pen szerint a francia zászló „lecserélése” az emlékművön támadás volt az ország identitása ellen. A kormány egyik minisztere úgy nyilatkozott, hogy az Európai Uniós zászló elhelyezése csupán átmeneti volt.
Franciaország fél éven keresztül fogja betölteni a szervezet elnökségét.
Marine Le Pen, aki jelöltként indul az áprilisi elnökválasztáson, és francia legfelsőbb bírósághoz nyújtott be panaszt, a kormány elleni győzelemként értékelte a lépést. A szintén szélsőjobboldali jelölt, Eric Zemmour mellett a konzervatív induló, Valérie Pécresse is támadta a kihelyezett zászlót.
Présider l’Europe oui, effacer l’identité française non! Je demande solennellement à Emmanuel Macron de rétablir notre drapeau tricolore à côté de celui de l’Europe sous l’arc de Triomphe. Nous le devons à tous nos combattants qui ont versé leur sang pour lui. pic.twitter.com/4tQAGwZKmg
— Valérie Pécresse (@vpecresse) December 31, 2021
Eredeti terveink szerint is most vasárnap vettük volna le a zászlót,
mondta el a France Inter rádiónak Clément Beaune európai ügyekért felelős miniszter, aki visszautasította, hogy a támadások miatt cselekedtek volna. A miniszter azt is elmondta, hogy a francia zászló is csak esetenként van kihelyezve a diadalívre.
Mint azt megírtuk, január elsejétől fél évre Franciaország veszi át az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét Szlovéniától. Prioritásai között a koronavírus-járvány kezelése, a szociális Európa erősítése, a klímacélok és a gazdasági fejlődés összehangolása, az erős határvédelem kialakítása és a schengeni övezet reformja szerepel
A január 1-jétől június 30-ig tartó francia elnökségnek az Újraindítás, erő és összetartozás (Relance, Puissance, Appartenance) jelmondattal meghirdetett céljai között szerepel az európai stratégiai szuverenitás meghatározása azért, hogy Európa megerősödjék és önállóvá váljék a világban, továbbá egy, a határait ellenőrizni képes egységes és demokratikusabb Európai Unió létrehozása.
(Borítókép: Kiran Ridley / Getty Images)