- Külföld
- Zöld Index
- szijjártó péter
- külgazdasági és külügyminisztérium
- alexander novak
- energia
- atomenergia
- paksi atomerőmű
- oroszország
A paksi erőmű fejlesztéséről tárgyalt Szijjártó Péter az orosz energiaügyi miniszterrel
További Külföld cikkek
- A halálba zuhant egy várandós nő túrázás közben Görögországban
- Visszaadta a hivatalából eltávolított vécét egy volt brazil városi tanácsos
- Bejelentette lemondását Karl Nehammer osztrák kancellár
- Megkezdődött Jimmy Carter több napon át tartó hivatalos állami búcsúztatása
- Autó után kötött koporsóval drifteltek egy körforgalomban Romániában
Az atomenergiát érintő európai szabályozásról tárgyalt Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Alexander Novakkal, az orosz energiaügyekért felelős miniszterelnök-helyettessel. A magyar miniszter közösségi oldalán közzétett bejegyzésében azt írta, egyetértenek abban, hogy atomenergia nélkül lehetetlen elérni az európai és a globális klímacélokat.
A külgazdasági és külügyminiszter hangsúlyozta, hogy a Paksi Atomerőműnek nagymértékben köszönhető, hogy Magyarország a világ azon 21 országa közé tartozik, amelyek a GDP-jük növelésével párhuzamosan tudták és tudják csökkenteni a károsanyag-kibocsátásukat.
Az új Paksi Atomerőmű építésével pedig évente 17 millió tonna károsanyag-kibocsátást tudunk majd megelőzni
– fogalmazott a miniszter. Hozzátette: jó hír, hogy az Európai Unióban a franciák vezetésével erős szövetség jött létre annak érdekében, hogy Brüsszel fenntarthatónak és környezetkímélőnek ismerje el az atomenergiát. Mint írta, jó lenne végre, ha „ez egy tisztán szakmai és nem ideológiai vita lenne”.
A bejegyzésben leírtak szerint Szijjártó Péter tájékoztatta Alexander Novakot: szerdán a Roszatom vezetésével elfogadták a paksi építkezés következő hónapjainak menetrendjét. Amennyiben a folyamatban lévő engedélykérelmek sikeresek lesznek, úgy májusban a beruházás átléphet a második, úgynevezett létesítési fázisba – írta a miniszter.
A bejegyzésben Szijjártó Péter kitért arra is, hogy Alexander Novak orosz energiaügyekért felelős miniszterelnök-helyettessel már hosszú évek óta dolgoznak együtt, és a jó személyes kapcsolat sokat segített a hosszú távú gázvásárlási szerződés megkötésekor.
Ha a megállapodás nem jött volna létre, akkor ma Magyarország ugyanúgy szenvedne az energiaellátási válságtól, mint Európa számos országa
– fogalmazott a miniszter, hozzátéve, hogy az orosz szállítások azóta is folyamatosak és szerződésszerűek, ezzel pedig 15 évre biztosítják Magyarország biztonságos gázellátását.