![](https://kep.index.hu/1/0/4172/41721/417212/41721226_3184890_aa0d586ae9383bce3c6432e3cee255ec_wm.jpg)
Versenyfutás zajlik a koronavírus terjedése és a vakcinagyártási kapacitások bővítése között, mivel minél előbb sikerül megnövelni a kapacitásokat, annál eredményesebben lehet megelőzni az újabb variánsok kialakulását – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Lyonban. A tárcavezető az európai uniós tagállamok kül- és egészségügyi miniszteri konferenciáján hangsúlyozta: „kapacitáskérdés van”, ezért a lehető leggyorsabban létre kell hozni világszerte a szükséges gyártási képességeket.
Emlékeztetett: Magyarországon jelenleg is zajlik a Nemzeti Oltóanyaggyár építése, amellyel hazánk már az idei év végétől részt tud majd venni a globális vakcina-előállításban.
Itt lenne az ideje, hogy a világ végre felismerje, hogy a vakcinaválasztás nem politikai állásfoglalás (…) Amikor arra próbál az egész világ törekedni, hogy minél több vakcina legyen, akkor ne politikai kérdés legyen, hogy melyik vakcinát hagyják jóvá, vagy melyiket nem
– mondta Szijjártó Péter. Hozzáfűzte: a Magyarországon használt keleti oltóanyagok jól működnek, biztonságosak és hatásosak. Továbbá szerinte itt lenne az ideje, hogy a nemzetközi szervezetek is szakmai, és ne politikai döntést hozzanak ebben a kérdésben – számolt be az MTI.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) bejelentette, hogy az omikron-variáns felfedezése óta már több mint 130 millióan kapták el a fertőzést és több mint 500 ezer ember halt meg a koronavírusban.
A világszervezet közlése szerint ezeket a számokat tavaly november óta regisztrálták. Abdi Mahamud, a WHO szakértője azt mondta: „a hatásos vakcinák korában” ez soknak számít.
Ez több, mint tragédia. Az előző hullámok a mostaniakhoz képest szinte nem is látszódnak
– ezt már Maria van Kerkhove, a WHO koronavírus-járvány elleni küzdelemért felelős vezetője mondta a bejelentésről. Hozzátette: még mindig a világjárvány közepén vagyunk, sok országban még csak most tetőzik vagy fog tetőzni az omikron-hullám.
Maria van Kerkhove azt is hozzátette, hogy az utóbbi hetekben sorozatosan növekedett a halálesetek száma világszerte, annak ellenére is, hogy az omikron-variáns általánosságban véve enyhébb tünetek okoz a többinél.
A vírus még mindig veszélyes
– szögezte le ezzel kapcsolatban.
(via The Guardian)