De mi is az a minszki egyezmény, amelyre Ukrajna kapcsán hivatkoznak?
További Külföld cikkek
- Harminckét ember meghalt egy buszbalesetben Brazíliában
- Legalább 13 ember meghalt Nigériában, amikor tömegverekedés alakult ki a karácsonyi adományok elosztása miatt
- Terror Magdeburgban: egy kilencéves gyerek is a támadás áldozata
- Hatvan év után végleg kivonul az egyik legnagyobb európai ország Csádból
- Fidesz−KDNP EP-delegációja: A fizikai bántalmazás nem fér be a véleménynyilvánítás szabadságának keretei közé
Az előzményhez tartozik, hogy 2014 márciusában fegyveres konfliktus robbant ki Ukrajna keleti részén. Eleinte oroszbarát és kormányellenes tüntetések jellemezték, majd ezek fordultak át erőszakos megmozdulásokba. A helyszín a Donyecki-medence, illetve a vele határos luhanszki régió volt. Ezekben többségében orosz ajkúak élnek, akik kaptak az alkalmon, és
a zűrzavar kellős közepén kikiáltották a Luhanszki Népköztársaságot és a Donyecki Népköztársaságot, és bejelentették, hogy el akarnak szakadni Ukrajnától.
Ezt persze már nem nézhette tétlenül az ukrán központi hatalom, a két régió ellen megindult a hadsereg.
Az egyre kiterjedtebb harcok nyomán jelöletlen, tehát nem azonosítható egyenruhákban egyre-másra érkeztek az orosz „önkéntesek”, akik természetesen nem csak kézifegyvereiket hozták magukkal. Moszkva váltig tagadta, hogy bármi köze lenne a harci cselekményekhez, de az egyik szakadár állam vezetője azt nyilatkozta: több ezer szabadságát töltő orosz katona jelentkezett náluk önkéntesként.
Annak érdekében, hogy a kelet-ukrajnai konfliktus ne eszkalálódjon, végül a nyugat sürgetésének eredményeként a harcokban érintett felek 2014 szeptemberében a belorusz fővárosban, Minszkben aláírtak egy tűzszüneti megállapodást az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) felügyelete mellett. Azonban ez nem tartott ki sokáig, 2015 januárjában kiújultak az összecsapások. Bár az érintettek – Oroszország, Ukrajna és az EBESZ – képviselői megint találkoztak Minszkben, nem jutottak dűlőre. Eredményt csak a német–francia kezdeményezésre létrejött második minszki megállapodás hozott 2015 februárjában.
Ebben az azonnali tűzszünet mellett – többek között – olyan kitételeket találunk, mint hogy szét kell választani az ukrán hadsereget és a szakadár fegyvereseket egy 30 kilométeres ütközőzónával, a nehézfegyverzetet ki kell vonni, a túszokat, hadifoglyokat el kell engedni, a külföldi fegyvereseket ki kell vonni, és újra be kell vezetni a határellenőrzést. Volt azonban két olyan eleme is a megállapodásnak, amely a mai napig szúrja a kijevi vezetés szemét.
Az egyik, hogy p árbeszéd indul a helyi választások előkészítéséről, illetve Donyeck és Luhanszk térségének jövőbeli státuszáról. A másik pedig az volt, hogy 2015 végéig el kell indítani az ukrán alkotmányreformot, különös tekintettel a decentralizációs folyamat végrehajtására. Ez utóbbi leegyszerűsítve azt jelentette, hogy valamilyen alkotmányban is rögzített formában, de tudomásul kell vennie Kijevnek a két térség önállósodási törekvéseit. A decentralizálás megfogalmazást azért használták, mert Kijev számára elfogadhatatlan lenne a föderalizálás kifejezés.
Azt, hogy a megállapodást lehetetlen lesz betartani, tudták a megállapodást kialkudó normandiai négyek – Oroszország, Ukrajna, Németország és Franciaország – vezetői is. És így is lett. Az összetűzések kiújultak, ezért volt szükség 2015 augusztusában még egy megállapodásra Minszkben, a februári találkozó résztvevőinek jelenlétében, amely szeptembertől rendelt el átfogó tűzszünetet, hogy legalább az iskolaév megkezdődhessen.
Aztán 2016 januárjában már megint újabb tűzszünetet kellett kötni és megállapodni a fogolycserében. És ez így megy azóta is, kisebb-nagyobb megszakításokkal. Orosz részről – a mostanra kialakult ukrajnai háborús helyzetben – pontosan érthető a minszki megállapodásban foglaltak betartását követelni, hiszen erre Ukrajna nem lesz hajlandó. Viszont Moszkva a kelet-ukrajnai népköztársaságokban élő orosz ajkúak helyzetét bármikor ürügyként tudja felhasználni, ha egyszer segítséget kell nyújtani nekik.
(Borítókép: Donyeck 2014. július 21-én. Fotó: Rob Stothard / Getty Images)