Honnan támadhatnak az oroszok?

K EPA20220212337
2022.02.13. 08:43
Az orosz–ukrán konfliktus miatt kialakult helyzet az utóbbi napokban soha nem látott mértékben élezte ki a Nyugat és Oroszország közötti kapcsolatokat. Szakértők már azt elemzik, hogy Moszkva szempontjából melyek azok az ideális irányok, ahonnan egy esetleges Ukrajna elleni támadás megindulhat.

Egy lehetséges orosz–ukrán háborús konfliktusban még sok a nyitott kérdés, elsősorban például annak időpontja miatt. Ugyanakkor felmerül az a kérdés is, hogy egy esetleges háborús támadásra milyen irányból számíthat Kijev. Mint ahogyan korábban beszámoltunk róla az utóbbi időben nagyon komollyá vált a feszültség az ukrán határ közelében a több mint 100 ezres orosz csapatösszevonás miatt. Egyes vélemények szerint ez a létszám már felér egy nyílt provokációval. 

Miközben Washington és az Európai Unió mindent megtesz annak érdekében, hogy diplomáciai úton rendezze a konfliktust, egyes elemzők arra figyelmeztetnek, hogy az orosz hadsereg határmenti állomásoztatása közvetlen veszélyt jelent Ukrajnára. Ugyanakkor nem tudni, hogy hol kezdődhetne meg a támadás. A CNN három lehetséges forgatókönyvvel számol, egy lehetséges orosz támadás esetén. 

Kelet-Ukrajna

Az egyik legnagyobb válsággóc egyértelműen a luhanszki, donyecki régió, ahol az ukrán erők és az – oroszok által támogatott – szakadárok már 2014 óta szemben állnak. Moszkva éppen ezen szempontok alapján könnyen alapozhat az ott állomásozó, meglévő katonai erőre. A CNN által megszerzett műholdfelvételek tanúsága szerint orosz harckocsikat, tüzérséget és egyéb  páncélos szállítókat befogadó hatalmas jelnyai bázist nemrég kiürítették, és a felszereléseket sokkal közelebb vitték a határhoz. A bázisra még 2021 végén szállítottak nagy mennyiségű fegyvert, köztük mintegy 700 harckocsit, gyalogsági harcjárműveket és ballisztikus rakétákat.

A közösségi médiában látható videók alapján a hadászati eszközök nagy része már az Ukrajnához közeli Brjanszki régióba került át.

Ezt támasztja alá az a tény is, hogy a páncélosok és más járművek azonosítói ugyanazoké az egységeké, amelyek korábban Jelnyánál állomásoztak.

Belarusz

Oroszország egyik legfontosabb szövetségese, Belarusz, tálcán kínálja a lehetőséget egy esetleges Ukrajna elleni északi támadáshoz. Ezt mi sem bizonyítja jobban, hogy nemrég Minszk és Moszkva 10 napos közös hadgyakorlatba kezdett, amelynek mérete és időpontja okkal váltott ki aggodalmakat Nyugaton. A mostani hadgyakorlat a hidegháború óta a legnagyobb, mintegy  30 ezer katona részvételével tartják, vadászgépekkel, valamint rövid hatótávolságú rakétákkal és S-400-as légvédelmi rendszerekkel.

A Maxar által közzétett műholdfelvételek pedig azt mutatták, hogy az orosz hadsereg előrenyomult Belarusz több pontján.  A bevetések valószínűleg a közös hadgyakorlat részei, de más felvételek szerint jelentős csapat összevonások tapasztalhatók az ukrajnai határ közelében is.

elemzők ugyanakkor arra figyelmeztetnek, hogy ez az útvonal számos nehézséget rejt.

Az oroszoknak az ukrán határon található pinszki mocsaraknál, kellene belépniük, amely  mintegy 27 hektáron terül el, és a gépesített alakulatok számára nem éppen könnyű terep. Mint ahogyan a portál megjegyzi, a második világháborúban a náci hadsereg számára is ez a terület volt az, amely megakasztotta a Barbarossa-hadműveletet a Szovjetunió 1941-es lerohanásakor.

Krím-félsziget

Az Oroszország által 2014-ben annektált félsziget kapcsán már egészen más a helyzet. A  műholdképek alapján az látszik, hogy nemrégiben több mint 550 csapatsátor és több száz jármű érkezett a krími fővárostól, Szimferopoltól északra fekvő területekre. Mint ahogyan a Maxar felvételei mutatják csütörtökön a Krím északnyugati részén fekvő Szlavne város közelében is bevetésekre utaló jeleket tapasztaltak, főként páncélozott járművek alakjában. 

Egyes elemzők szerint fennáll a veszélye annak is, hogy az orosz csapatok váratlanul megrohanják Ogyesszát, a Krímtől északnyugatra fekvő ukrán kikötővárost. 

Ezeket a csapatösszevonásokat éppen akkor hajtják végre, amikor több orosz hadihajó is Szevasztopolban, a Krím legnagyobb kikötőjében ÁLLOMÁSOZIK. Az orosz védelmi minisztérium csütörtökön ráadásul képeket tett közzé a hat hajóról. 

Az ukrán haditengerészet szerint Oroszország folytatja hadereje felvonulását a Fekete-tengeren, hogy azzal is nyomást gyakoroljon Ukrajnára. A haditengerészet azonban jelezte: felkészültek minden lehetséges forgatókönyvre és provokációra azért, hogy megvédjék az országot. 

Menekülnek a külföldiek

Mint ahogyan tegnap beszámoltunk róla, az Egyesült Államok szövetségesei egymás után arra szólítják fel állampolgáraikat, hogy hagyják el Ukrajnát, mert az országot orosz támadás fenyegeti. A lépést már Ausztrália, Új-Zéland, Nagy-Britannia, Lettország és Észtország, Dánia, Hollandia, Japán, Kanada, Kuvait, Litvánia és Németország is megtette. Valamennyien kérték polgáraikat, hogy hagyják el Ukrajna területét.

CNN szerint beállt a sorba Szlovákia és Szlovénia is, ők is arra kérték állampolgáraikat, hogy semmiképpen ne utazzak Ukrajna területére. Azok számára pedig, akik ideiglenesen Ukrajnában tartózkodnak, azt tanácsolták, hogy minél hamarabb szervezzék meg a biztonságos hazaútjukat.

Magyarország se kivétel

Mint ahogy megírtuk, a Konzuli Szolgálat honlapján szombaton jelent meg az a felhívás, ami arra hívja fel az emberek figyelmét, hogy fontolják meg ukrajnai utazási szándékukat.  Ha mégis menni szeretnének, kérik, hogy regisztráljanak konzuli védelemre, kövessék figyelemmel a helyi híreket, a közösségi médiát, és tartsák be a hatóságok utasításait.

Amennyiben bárki úgy dönt, hogy a Konzuli Szolgálat felhívása ellenére az országba utazik vagy ott marad, vegye figyelembe, hogy a biztonsági helyzet következtében a Konzuli Szolgálat nem feltétlenül tudja garantálni a segítségnyújtást!” - olvasható a tájékoztató végén.

(Borítókép: Ukrán rendőrök és nemzeti gárdisták gyakorlatoznak a Krím-félszigethez közeli dél-ukrajnai Herszon megyében lévő Kalancsak falu közelében 2022. február 12-én. Fotó: Oleg Petraszjuk / EPA / MTI)