Kedden egy lépéssel közelebb került Oroszország és Ukrajna a háborúhoz

GettyImages-1238685051
2022.02.22. 22:25
Pattanásig feszült a helyzet Kelet-Ukrajnában. Miután Vlagyimir Putyin elismerte a szakadárterületek függetlenségét, kölcsönös együttműködési és barátsági megállapodást is kötöttek. A Nyugat sorra ítélte el Moszkva döntését.

Vlagyimir Putyin orosz elnök hétfő este elismerte a Donyecki és a Luhanszki Népköztársaság függetlenségét, majd kiadta a parancsot, hogy „békefenntartó erők” vonuljanak be a szeparatista kelet-ukrajnai területekre. Az ukrán média szerint már akkor elindultak az első csapatok az orosz nemzetiségű kelet-ukrajnai lakosok és oroszszimpatizánsok által önálló államnak kikiáltott területekre. A moszkvai vezetés a Donyecki és a Luhanszki Népköztársasággal kölcsönös együttműködési és barátsági megállapodást is kötött.

Kapcsolódó
Mire elindult az invázió, teljesen megváltozott, ahogy Putyin Ukrajnáról beszélt

Mire elindult az invázió, teljesen megváltozott, ahogy Putyin Ukrajnáról beszélt

Az orosz elnök mielőtt aláírta volna a két népköztársaság elismeréséről szóló dokumentumot hosszasan és elég furcsán fogalmazva beszélt Ukrajnáról.

A területek elismerését és a kölcsönös megállapodásokat a Nyugat és az Egyesült Államok is elítélte. Moszkva döntésére reagálva a világvezetők több szankciót is előkészítettek. Ezenfelül pedig az ENSZ BT összehívását is szorgalmazták.

Vlagyimir Putyin orosz elnök kedden engedélyt kért a parlament felsőházától az orosz hadsereg kelet-ukrajnai bevetésére. Nyikolaj Pankov védelmiminiszter-helyettes kedden Moszkvában, a Szövetségi Tanács rendkívüli ülésén olvasta fel Putyin kérelmét, amelyet végül a képviselők egyhangúlag el is fogadtak. A rendelet azonnal, a dokumentum elfogadásának pillanatától hatályba is lépett.

Putyin beszédet mondott

Kapcsolódó
Most már semmi sem állja útját Putyin inváziójának, bármikor támadhat

Most már semmi sem állja útját Putyin inváziójának, bármikor támadhat

Az orosz elnök szerint már nincs diplomáciai megoldás a válságra.

Az Ukrajna körüli helyzet megoldható, ha az országot demilitarizálják, és nem közelednek a NATO-hoz – mondta Vlagyimir Putyin orosz elnök, miután találkozott azerbajdzsáni kollégájával, Ilham Alijevvel.

Az államfő a sajtótájékoztatón elmondta, hogy Oroszország katonai segítséget nyújt a Donyecki és Luhanszki Népköztársaságnak. A fegyveres erők mozgósítását azonban még senki nem jelentette be – emelte ki Vlagyimir Putyin. Az orosz elnök szerint az alábbiakat kell tenni a béke elérése érdekében:

  • A demokratikus országoknak el kell ismerniük a Krím-félsziget lakosainak döntését az Oroszországgal való újraegyesítésről;
  • Ukrajna önként tagadja meg az észak-atlanti szövetséghez való csatlakozást;
  • A Nyugat ne támogassa tovább fegyverekkel Ukrajnát;
  • Ukrajna ne kapja vissza az engedélyét a nukleáris fegyverek használatára.

Az orosz elnök a sajtótájékoztatón kiemelte, hogy a minszki megállapodások már semmisek, de ez nem Oroszország hibája; Kijev „ölte meg” azt.

Joe Biden felszólalt a Fehér Házban

Kapcsolódó
Joe Biden: A szabadságnak ára van

Joe Biden: A szabadságnak ára van

Az Egyesült Államok haderőt csoportosít át a balti államokba.

Teljes blokkoló szankciókat vezetünk be két nagy orosz pénzintézettel szemben – jelentette be Joe Biden amerikai elnök. Elmondása szerint Oroszország inváziót indított Ukrajna ellen.

Leegyszerűsítve: Oroszország most jelentette be, hogy nagy darabot vág ki Ukrajnából

– fogalmazott az amerikai vezető. Hozzátette, hogy a moszkvai vezetés döntése szerinte indokot teremtett arra, hogy még több területet vegyen el erőszakkal.

Ez a kezdete Oroszország ukrajnai inváziójának

– tette hozzá. Elmondta, hogy az Egyesült Államok megerősíti katonai jelenlétét Európában, hogy megvédje a Baltikumot, de nem áll szándékában harcolni Oroszországgal.

A legsúlyosabb szankció

Kapcsolódó
Németország a saját ujjába harap a súlyos szankcióval

Németország a saját ujjába harap a súlyos szankcióval

Mégis leállítják az Északi Áramlat 2. engedélyeztetését.

Az orosz lépések miatt az Északi Áramlat 2. gázvezeték engedélyeztetése nem mehet tovább – jelentette be Olaf Scholz német kancellár. A Németország és Oroszország között megépített gázvezeték már tavaly szeptemberre elkészült, azonban még nem üzemel.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kedden felszólította Ukrajna nemzetközi partnereit, hogy vezessenek be szankciókat a gázvezeték ellen. Korábban az Egyesült Államok is azzal fenyegetőzött, hogy egy orosz támadás esetén azonnal leállítják a vezeték megnyitását, amely orosz gázt juttatna Nyugat-Európába.

Az orosz–ukrán konfliktust az Index folyamatosan nyomon követi, amelyről még többet ide kattintva olvashatnak.

(Borítókép: Harci járművet szállítanak Oroszországban Pokrovszkoje falu térségében 2022. február 22-én. Fotó: Stringer / TASS / Getty Images)