- Külföld
- zaporizhzhia
- csernobil
- atomerőmű
- oroszország
- ukrajna
- orosz-ukrán-konfliktus
- orosz csapatok
- támadás
- háború
- indul a háború
Az orosz csapatok Európa legnagyobb atomerőművéhez tartanak
További Külföld cikkek
- Kína bejelentette: fel fognak lépni a Tajvannak nyújtott legújabb amerikai támogatással szemben
- Meghalt a brit szexguru, aki milliókat világosított fel a nemi együttlétről
- Vörös listára helyezhetik az Interpolnál a Magyarországra menekült lengyel miniszterhelyettest
- Új külügyminisztert nevezett ki a szíriai vezetés
- Az Egyesült Államok felajánlotta segítségét a németországi terrortámadás kivizsgálásához
Mint megírtuk, az orosz csapatok február 24-én bevonultak, majd heves harcok után elfoglalták a csernobili atomerőművet. Másnap délelőtt megnövekedett gamma-háttérsugárzásról számoltak be az ukrán hatóságok; az ukrán parlament a Twitter-oldalán közölte, hogy az orosz alakulatok kezére került objektumban megugrott sugárszint oka ismeretlen. Az érintett területen folyó harcok miatt eddig még nem sikerült tisztázni az okokat.
Aszódi Attila, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Nukleáris Technikai Intézetének egyetemi tanára blogjában azt írta, az ukrán nukleáris bizottság péntek reggeli közleménye szerint a megnövekedett sugárzási szint valószínűleg azzal függött össze, hogy a lezárt zónába behatolt harci járművek felkeverték a port a telephelyen.
A csernobili atomerőmű környékének egyik legjobb ismerője, a Zónába évek óta turistautakat szervező Natalja Tyerescsenko a közösségi oldalán pontokba szedve foglalta össze, mit gondol a helyzetről, rámutatva azokra az álhírekre, amelyeket szerinte az orosz propaganda terjeszt. A 22 éves ukrán idegenvezető, akivel korábban az Index interjút készített, következetesen ideiglenesnek nevezi az orosz csapatok csernobili tartózkodását:
- Sem a csernobili atomerőművet, sem Pripjaty épületeit nem érte találat.
- A megnövekedett sugárzás nem ért el kritikus szintet, és a katonai járművek által felkavart porral magyarázható.
- Az orosz média az HBO Csernobil című sorozatából használ vágóképeket a tudósításaihoz.
- Egy ideiglenes igazgató szavait idézik a híreikben, amelyeket azonban rosszul fordítottak oroszra.
- Szándékosan félremagyarázzák a növekvő sugárszint okát.
Kérdés, a szavai mennyire tudják megnyugtatni a harctérré vált ukrán atomerőművek miatt aggódókat, ugyanis nem a csernobili az egyetlen, amelynél veszélyes helyzet alakulhat ki.
Európa legnagyobb atomerőművéhez tartanak
Phil Stewart a Reuterstől szombaton azt közölte, hogy orosz csapatok közelednek a zaporizzsjai atomerőműhöz, amely hat reaktorblokkjával Európa legnagyobb teljesítményű atomerőműve.
BREAKING-Russian troops are approaching Zaporizhzhiya nuclear power plant, adviser to ukraine's interior minister says.
— Phil Stewart (@phildstewart) February 26, 2022
It is the largest nuclear power plant in Europe.
Here's some info on it: https://t.co/j5tfBoetar
Stewart a Blikk által észrevett Twitter-bejegyzésében az üzemeltető cég, az Enerho Atom cikkét is megosztotta, amelyben további tudnivalók vannak az említett objektumról. Mint írják, a zaporizzsjai erőmű Ukrajna sztyeppei övezetében, a Kahovka-víztározó partján található. Felépítéséről 1977-ben döntöttek; 1980-ban megkezdődött az erőművi blokkok lépcsőzetes építése. Az 1984 és 1987 közötti időszakban négy erőművet helyeztek üzembe, az 5-ös blokkot 1989-ben, a 6-ost 1995-ben indították el.
A zaporizzsjai atomerőmű a legmodernebb csúcstechnológiás vállalkozás, nagy teljesítményű áramszolgáltató Ukrajnában. Az erőmű Ukrajnában az átlagos éves villamosenergia-termelés egyötödét és az ukrán atomerőművek által termelt villamos energia közel 47 százalékát teszi ki – írják, hozzátéve, ez volt az első nukleáris létesítmény, amely átment az ukrán nemzeti nukleáris jogszabályok által megkövetelt összes tervezési felülvizsgálati és jóváhagyási szakaszon.
A Wikipédián olvasható, hogy hat darab, egyenként 1000 megawatt beépített teljesítményű reaktorblokkjával Ukrajna és egyúttal Európa legnagyobb teljesítményű atomerőműve; csaknem 900 kilométerre van Csernobiltól, és 1400 kilométerre Záhonytól.
A háborús eseményeket a hétvégén is percről percre közvetítjük, az Index szombati tudósítását ide kattintva olvashatja el; vasárnapi összefoglalónkat pedig itt találja.
(Borítókép: A zaporizzsjai atomerőmű / Shutterstock)