Nem ez volt az első, Ukrajnából érkező drón, kétszer a Gripeneket is riasztották
További Külföld cikkek
- Elfogatóparancsot adott ki a Nemzetközi Törvényszék az izraeli miniszterelnök ellen
- Egy szakértő nem zárja ki, hogy Donald Trump nukleáris fegyvert adna Ukrajnának
- Meghalt John Prescott
- Szardínián köthetnek ki a Donald Trump által elüldözött amerikaiak
- Gigantikus pert akasztanak a Netflix nyakába a Jake Paul–Mike Tyson-meccs miatt
A Honvédelmi Minisztérium (HM) közölte pénteken, hogy végig nyomon követte és ellenőrzés alatt tartotta Magyarország légterébe lépésétől a Zágrábban lezuhant drónt, amely nagyjából negyven percig haladt hazánk légterében.
Egy, a légtérben a radarképernyőn időnként érzékelhető repülő tárgyat észlelt a Magyar Honvédség légtérvédelmi szolgálata 2022. március 10-én az éjszakai órákban Magyarország légterében. A repülő eszköz, mint később beigazolódott, egy TU–141 típusú drón volt
– válaszolta az Index megkeresésére a Honvédelmi Minisztérium kommunikációs osztálya, hozzátéve, hogy ezt a fajta drónt az utóbbi időben elavultsága miatt elsősorban kiképzési légi célként alkalmazták, és ilyen eszközzel az ukrán, de korábban az orosz hadsereg is rendelkezett.
Csengernél jött be az országba a drón
A HM a nagy sebességgel közlekedő eszközt már Ukrajna területén is érzékelte. A drón Magyarország légterébe – Románia légterét érintve – Csengernél lépett be.
A hazánkba történő belépésétől mindvégig nyomon követve és ellenőrzés alatt tartva az ország légteréből távozott
– írta a HM, hozzátéve, hogy az éjszakaihoz hasonló esemény pénteken, a déli órákban is történt Magyarország légterében, az északkeleti országrészben, de akkor a Magyar Honvédség vezetése úgy ítélte meg, hogy mivel az incidens az ukrán határhoz közel történhetett, felküldi a Gripeneket ellenőrzésre.
Szijjártó Péter rendkívüli megszólalása
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Facebook-posztjában egy harmadik incidensről is beszámolt, amely szerint délután is felemelkedtek a Gripenek, miután újabb jelzést észleltek a radaron, hogy Magyarország légterét megsértették.
A Gripeneket ismét felküldték a levegőbe, de ezúttal sem észleltek behatolást
– mondta Szijjártó Péter.
A külügyminiszter hangsúlyozta, hogy az érintett államok – Románia, Magyarország és Horvátország – vezetői folyamatosan konzultálnak és a NATO-val minden ilyen ügyben.
A NATO közölte, hogy követték a jármű útvonalát, az egyik tisztviselő pedig elmondta, hogy a nemzetközi szervezet lég- és rakétavédelmi rendszere lekövette a robotrepülő útvonalát a levegőben.
Reakcija iz NATO-a, šturo, ćelavo: “NATO's integrated air and missile defence tracked the flight path of an object which subsequently crashed in Zagreb. The Croatian authorities have announced that they are investigating this incident.”
— Tomislav Krasnec (@krasnec) March 11, 2022
Megtudtuk, mikor kell beavatkozniuk
a Gripeneknek
Az Index honvédségi forrásból úgy értesült, hogy
a Gripeneknek akkor kell közbeavatkozniuk ilyen esetekben, ha a légtérsértő eszköz fegyverszállításra alkalmas.
A honvédelem közölte lapunkkal, hogy az ukrán háborús konfliktus miatt most különösen fontos, hogy megfontoltan és higgadtan kezeljék az ilyen történéseket.
A HM hangsúlyozta, hogy Magyarország célja továbbra is az, hogy kimaradjon a háborúból, még akkor is, ha ilyen vagy ehhez hasonló események – akár provokatív jelleggel – történnek.
Benkő Tibor honvédelmi miniszter és Ruszin-Szendi Romulusz altábornagy, a Magyar Honvédség parancsnoka is felvette a kapcsolatot horvát partnerével és a szomszédos országok képviselőivel. Folyamatosan vizsgálják az eset körülményeit, az információkat megosztják egymással.
Az oroszok közölték, hogy nem az övék a drón
A Magyar Honvédség továbbra is folyamatosan figyelemmel kíséri a légtérben történő eseményeket, garantálva hazánk szuverenitását és a magyar emberek biztonságát.
A zágrábi orosz nagykövetség a horvát Indexnek nyilatkozott, és azt mondta, hogy Oroszország 1991 óta nem használja a gépet, amelyet Ukrajnában gyártottak, ezért szerintük a horvátoknak az ukránokat kellene megkérdezniük az ügyben.
Azt is javasoljuk, hogy kérdezzék meg a horvát hatóságokat arról, hogyan, milyen úton-módon repülhetett át a gép szabadon a környező országok felett
– közölte a zágrábi orosz nagykövetség.
Orbán Viktort is megkeresték
Ukrajna tagadja, hogy a drón hozzájuk tartozna, erről Markijan Lubkivszkij, az ukrán védelmi minisztérium tanácsadója beszélt, aki korábban Ukrajna horvátországi nagykövete is volt.
Határozottan tagadták, hogy az övék lenne a drón, egyúttal kérték a horvát hatóságokat, hogy alaposan vizsgálják ki, melyik országhoz tartozott a gép, és hogyan kerülhetett Zágrábba.
Ugyanakkor a TU–141-esek jelenleg kizárólag Ukrajnában vannak rendszeresítve hivatalosan, más állam nem használ ilyen gépeket.
Andrej Plenković horvát miniszterelnök már Orbán Viktor miniszterelnökkel is egyeztetett péntek délelőtt az esettel kapcsolatban.
Amit a TU–141-esről tudni érdemes
A TU–141 hossza 14,33 méter, szárnyfesztávolsága 3,88 méter, magassága pedig 2,44 méter. Súlya 6215 kilogramm, maximális sebessége pedig 1100 kilométer/óra.
A hivatalos adatok szerint a gép hatótávolsága – amelyet egy fel- és leszállás között meg tud tenni – nagyjából ezer kilométer. Ez utóbbi azért is érdekes, mert ha a gépet Belaruszból vagy Ukrajnából indították útjára, akkor Zágráb pont hasonló távolságra lehetett. Tehát az is elképzelhető, hogy a gép az üzemanyaghiány miatt zuhant le.
Úgy tudni, a gépnek két ejtőernyőjét is megtalálták a környéken. Az Index.hr videót tett közzé a gép egyik ejtőernyőjéről, amely egy magas fa tetején szakadt le a járműről.
MINDEDDIG NEM DERÜLT KI, HOGYAN KERÜLTEK A RONCSOK KÖZELÉBE AZ EJTŐERNYŐK. A PILÓTA NÉLKÜLI ROBOTREPÜLŐNEK UGYANIS MAGÁTÓL ÉRTETŐDŐEN NINCS SEM PILÓTÁJA, SEM UTASA, SŐT VALÓSZÍNŰLEG NEM IS ALKALMAS SZEMÉLYEK SZÁLLÍTÁSÁRA.
Bárki is ereszkedett ejtőernyővel a földre, nyomtalanul eltűnt. Az egyelőre nem világos, hogy emberi használatra tervezett ejtőernyőről van-e szó, de vélhetően a drón fékezésére szolgáló ernyők voltak.
Folyamatosan követjük az orosz–ukrán háború eseményeit, pénteki percről percre frissülő cikkünket itt találja.
(Borítókép: Gripen repülőgépek 2021. augusztus 27-én. Fotó: Kaszás Tamás / Index)