Továbbra is békét és tűzszünetet követelnek az ukránok
További Külföld cikkek
- Tűlélhető az atomcsapás a saját magánbunkerünkben?
- Iszonyatos fegyverkezésbe kezdtek a görögök, Törökországot ez aggasztja
- Még két hónapot csúszik az űrben rekedt kozmonauták hazatérése, akik júniusban indultak egyhetes kirándulásra
- Helikopter ütközött egy kórház épületének Törökországban, négyen meghaltak
- Vádat emeltek a magdeburgi támadás elkövetője ellen
Hétfőn a délelőtti órákban egyre erősebb robbanások rázták meg Kijevet. Az Index helyszíni tudósítója azt jelentette: fokozódnak a harcok a főváros körül. Érhetetlen, hogy ennek mi a célja: betörni Kijevbe, vagy kiépíteni a város blokádját szolgáló ostromgyűrűt. Katonai szakértők szerint a várost túszul ejtése a cél, ezzel nyomást gyakorolva a kormányra egy olyan békeszerződés aláírására, amely Oroszországnak kedvez.
Hétfőn 11 órakor Anton Gerascsenko, az ukrán belügyminisztérium vezetőjének tanácsadója azt közölte: az ukrán légvédelem Kijev felett lelőtt egy megszálló rakétát. A rakéta maradványai a Kurenyevka lakónegyedben zuhantak le, melynek következtében egy ember meghalt, további hat pedig megsérült.
Legkevesebb húsz ember életét vesztette és 28 megsebesült Donyeck belvárosában egy lelőtt, Tocska–U típusú ukrán rakéta szilánkjainak becsapódása következtében. A Gyenyisz Pusilin, a donyecki népköztársaság vezetője Ukrajnát vádolta a támadásért. Az ukrán kormány viszont tagadja, hogy rakétát indított volna.
Akadozik az áramellátás
Ukrajna szerte több mint ezer település maradt áram nélkül az ukrán állami sürgősségi szolgálat szerint. A szociális létesítmények vészhelyzeti áramellátására 12 generátort vontak be, közülük ötöt pedig a kórházak ellátására.
A csernobili atomerőmű áramellátását vasárnap este állították helyre, ami még a múlt hét közepén maradt elektromos áram nélkül. Azonban nem sokkal a javítások után az orosz erők ismét megrongálták az erőművet és a közelében fekvő Szlavutics várost ellátó nagyfeszültségű vezetéket. Az Enerhoatom ukrán állami atomipari vállalat hangsúlyozta, a csernobili atomerőmű megbízható áramellátása kritikus fontosságú a nukleáris biztonság szempontjából.
Újabb szankciók Oroszország ellen
Az Ukrajna elleni orosz invázió miatt a cégek százával vonulnak ki Oroszországból, az Index összeszedte, hogy ágazatonként hol tart a kivonulás. Az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlése rendkívűli ülésén Tiny Kox, elnök kijelentette: az ukrán határ jogellenes átlépésével Oroszország átlépte az Európa Tanács alapokmányában rögzített, a kötelezettségeket meghatározó és egységet megkövetelő vörös vonalat is. Oroszország ezzel megsértette az alapokmányt, amely a tagország képviseleti jogának felfüggesztését, illetve kilépését is jelentheti.
Nagy-Britannia több tízezer lakás ellátásához elegendő nagy teljesítményű generátorokat adományoz Ukrajnának, melyeket Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kérte Boris Johnson brit miniszterelnöktől. Az orosz invázió sújtotta országnak ötszáz ilyen mobil egységet szállítanak.
A lebombázott Mariupol
Légi felvételt közölt Ukrajna Legfelsőbb Tanácsa a Mariupolt ért légitámadások után. Minden országot nyomatékosan arra kérnek, hogy zárják be az eget Ukrajna felett, és nyissanak meg egy humanitárius légi folyosót. Később az orosz erők beszüntették a Mariupolból kifelé vezető humanitárius folyosó blokádját, így az ott lakók elhagyhatják az Azovi-tenger partján fekvő kikötővárost Bergyanszk–Zaporizzsja irányába.
A napokban lebombázott gyermekkórházban, a szülészeten halt meg az a terhes nő, akit elsőként vittek ki hordágyon a robbantás helyszínéről. A hírek szerint legalább 2500 ember halt meg a déli kikötővárosban, Mariupolban az ukrajnai invázió kezdete óta.
Drónt találták Erdélyben
Ismeretlen eredetű drónt vagy repülőmodellt talált vasárnap a mezőn az erdélyi Szásztörpény (Tărpiu) közelében egy férfi, aki a bokrok között fennakadva megtalálta a repülőmodellt, amely egy ejtőernyőhöz volt erősítve.
A horvát légvédelmi rendszer kiépítését sürgette Zoran Milanović horvát államfő hétfőn, miután a zágrábban lezuhant drónt egy „csúnya és veszélyes incidensnek” nevezte. Majd hozzátette: a drón önmegsemmisítő rendszere léphetett működésbe.
A magyar Gripeneket is riasztották
Négy napon belül másodszor jeleztek bombariadót az Air Serbia szerb légitársaság Belgrádból Moszkvába tartó gépén. A magyar légierő gripenjeit is riasztották hétfőn egy Belgrád–Moszkva útvonalon haladó, szerb lajstromjelű, civil Airbus A–319-es repülőgép miatt, amely fedélzetén az információk szerint bomba található. A gépet a magyar–szlovák határnál visszafordították, miközben a NATO déli Egyesített Légi Hadműveleti Központja riasztotta a Magyar Honvédség Gripenjeit. Rövid időn belül azonosították a szerb A–319-es repülőgépet, és biztosították a kikísérését Magyarország légteréből, Szerbia irányába.
Béketárgyalások negyedik fordulója
Hétfőn tartották az orosz–ukrán béketárgyalásokat, kedden azonban újra tárgyalóasztalhoz ülnek a felek, miután felfüggesztették a újabb tárgyalási fordulót. Az ukrán fél változatlanul békét, azonnali tűzszünetet és az összes orosz csapat kivonását követeli Ukrajnából.
Hétfői percről percre közvetítésünk bejegyzései itt olvashatók.
(Borítókép: Rendőrök vizsgálják egy bombatámadás helyszínét Kijevben 2022. március 14-én. Fotó: MTI / AP / Efrem Lukackij )